آموزش تغییر پورت زمپ در لوکال هاست

می دانیم که از برنامه زمپ برای شبیه سازی هاست و منابع سرور مانند پایگاه داده در محیط کامپیوتر شخصی استفاده می شود. مثلا برای نصب وردپرس شما نیاز به اجرای دو مورد apachi ,mysql دارید که معمولا آپاچی به طور پیش فرض از پورت ۸۰ استفاده می کند اما این پورت ممکن است که توسط منابع دیگر اشغال شده باشد که در این صورت به شما مانند تصویر زیر خطا می دهد.

 تغییر پورت زمپ
تغییر پورت زمپ

برای رفع این مشکل کافی است مراحل زیر را برای تغییر پورت پیش فرض برنامه زمپ طی کنید.

تغییر پورت پیش فرض برنامه xampp

برای تغییر پورت ، برنامه زمپ را اجرا کنید مانند تصویر زیر در مقابل Apachi ، بر روی config کلیک کنید و از میان گزینه ها فایل httpd.conf را باز کنید. همچنین برای باز کردن این فایل می توانید به پوشه پیش فرض نصب زمپ بروید و از مسیر زیر آن را پیدا کنید .

c:\xampp\apache\conf

بعد از باز کردن برنامه دنبال عباراتی مانند Listen 80 بگردید . بعد از پیدا کردن این عبارات پورت ۸۰ را با یک پورت دیگر مانند ۸۰۸۰ جایگزین کنید. سپس بعد از ذخیره سازی فایل (Ctr+s) آن را ببندید.

Listen 8080

در ادامه برنامه xampp را یک بار ببندید و دوباره باز کنید. حالا اگر برنامه آپاچی را start کنید خواهید دید که پورت مقابل آن به ۸۰۸۰ تغییر کرده است.بنابراین آدرس لوکال هاست شما به صورت زیر تغییر خواهد کرد.

http://localhost:8080/

بنابراین آدرس قبلی سایت شما هم به صورت قبل در دسترس نخواهد بود و باید آن را در دیتابیس اصلاح کنید پس باید آدرس زیر را برای دسترسی به پایگاه داده وارد کنید.

http://localhost:8080/phpmyadmin/

از میان دیتابیس ها ،دیتابیس سایت خود را پیدا کنید و جدول wp_options را باز کنید . و بر روی دو قسمت اول یعنی site_url , home کلیک کنید و آدرس های جدید سایت خود به طور مثال مانند زیر را وارد کنید.

http://localhost:8080/mysite
تغییر پورت xampp
تغییر پورت xampp
برنامه زمپ
برنامه زمپ

اکنون می توانید سایت خود را با آدرس جدید باز کنید .

خلاصه: در این آموزش با نحوه تغییر پورت پیش فرض برنامه زمپ آشنا شدیم همچنین توصیه می شود آموزش نحوه نصب وردپرس در لوکال هاست را نیز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *