آموزش کامل تنظیمات افزونه دکان

آموزش کامل تنظیمات افزونه دکان

می دانیم که افزونه دکان برای ایجاد سیستم چند فروشندگی در وردپرس به کار می رود. در این آموزش تنظیمات افزونه دکان را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

در وردپرس برای ایجاد فروشگاه اینترنتی از افزونه ووکامرس استفاده می شود.اما برای اینکه اجازه دهید که فروشندگان دیگر هم بتوانند در سایت شما اقدام به فروش محصولات خود کنند نیاز به نصب افزونه Dokan است که شما در سایت افزونه جو ، آموزش کامل این افزونه را می توانید مشاهده کنید.

تنظیمات افزونه دکان

بعد از نصب افزونه دکان بلافاصله پیکربندی سریع افزونه شروع می شود که می توانید به سرعت تنظیمات کلی برای سیستم چند فروشندگی را انجام دهید.اما تنظیمات کامل افزونه دکان به شما کمک می کند که به طور دقیق تر فعالیت فروشندگان و فروشگاه خود را کنترل کنید.

برای دسترسی به تنظیمات به قسمت دکان>تنظیمات بروید.اولین قسمت تنظیمات عمومی است که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

تنظیمات عمومی

تنظیمات افزونه دکان

دسترسی به پیشخوان وردپرس:اگر می خواهید که فروشندگان به پیشخوان وردپرس دسترسی نداشته باشند این گزینه را علامت بزنید.می دانیم که فروشندگان پنل تنظیمات مجزای خود را بعد از ثبت نام دارند.

نامک Slug برای URL فروشنده: نامی که برای ساخت آدرس فروشگاه فروشنده استفاده می شود که به طور پیش فرض store است. در زیر یک مثال از آدرس یک فروشنده را می بینید:

نام دامنه + نامک فروشگاه + نام فروشنده یا فروشگاه
مثال: http://test.com/store/mobile-shop

لوگوی راه اندازی پیکربندی فروشگاه :وقتی یک فروشنده جدید بوسیله ی افزونه دکان عضو می شود. وارد مراحل پیکربندی فروشگاه خود می شود. در صورتی که بخواهید یک لوگوی اختصاصی در بالای آن به نمایش درآید می توانید اینجا لوگو را انتخاب کنید در غیر این صورت نام فروشگاه به نمایش درمی آید.

تنظیمات عمومی افزونه دکان

غیرفعال کردن راه انداز خوش‌آمد گویی:همان طور که گفته شد هر فروشنده بعد از ثبت نام وارد مراحل پیکربندی سریع می شود. اگر می خواهید این مورد غیر فعال شود این گزینه را باید علامت بزنید.

پاک کردن داده ها: در صورتی که بخواهید بعد از حذف کامل افزونه دکان از سایت تمام داده ها و اطلاعات مربوط از پایگاه داده حذف شود این گزینه را فعال کنید. در استفاده از این گزینه دقت کنید چون بعد از نصب دوباره تمام اطلاعات از دست رفته اند.

شرایط و ظوابط فروشگاه: با تیک زدن این گزینه هر فروشنده قادر خواهد بود شرایط و ضوابط خاصی برای فروشگاه خود تعیین کند.

تنظیم های فروش

تنظیمات افزونه دکان برای فروشندگان و مدیر سایت. در این بخش می توانید مقدار درآمد سایت از فروشنده ها را مدیریت کنید.

تنظیمات افزونه دکان

نوع کمیسیون:تعیین کنید که کمیسیون دریافتی مدیر سایت از فروش فروشندگان به چه صورت باشد.۱-درصدی مثلا ۱۰ درصد از فروش هر محصول ۲-یک مقدار ثابت مثلا ۱۰ هزار تومان که این گزینه زیاد منطقی به نظر نمی رسد چون که سود حاصل از هر محصول متفاوت است.

کمیسیون مدیر:تعیین میزان عددی کمیسیون برحسب درصد یا مقدار ثابت که در بخش قبل مشخص کردید.

گیرنده هزینه حمل و نقل:اگر هر فورشنده خودش محصول را ارسال می کند گیرنده هزینه حمل و نقل باید خود فروشنده باشد. اما در صورتی که توسط خود سایت ارسال می شود گیرنده باید مدیر فروشگاه باشد.

گیرنده مالیات: در صورتی که مالیات در فروشگاه شما فعال می باشد می توانید گیرنده مالیات را تعیین کنید.

قابلیت های فروشنده: در اینجا می توانید یک سری قابلیت ها و یا اختیاراتی را به فروشنده بدهید.که شامل موارد زیر است:

 1. آپلود محصول توسط فروشنده جدید:امکان ایجاد و فروش محصول توسط فروشنده بلافاصله بعد از ثبت نام. در حالت عادی شما به عنوان مدیر سایت بعد از ثبت نام هر فروشنده جدید باید از قسمت فروشندگان، وضعیت فروشنده را به حالت فعال قرار دهید تا بتواند محصول بفروشد.
 2. غیرفعال کردن پاپ‌آپ محصول:در حالت معمول با کلیک بر روی افزودن محصول یک پنجره (پاپ آپ) باز می شود که کاربر می تواند محصول را اضافه کند. اگر این مورد را غیر فعال کنید یک برگه برای ایجاد محصول به جای پنجره باز خواهد شد.
 3. تغییر وضعیت سفارش: با فعال سازی این گزینه فروشنده خودش قادر خواهد بود که وضیعیت سفارش را تغییر دهد.مثلا به حالت تکمیل شده قرار دهد.

تنظیمات برداشت

از قسمت دکان>برداشت مدیر سایت می تواند تمام درخواست های برداشت که توسط فروشندگان آمده است را ببیند و آن ها را رسیدگی کند. اما در اینجا ما تنظیمات کلی برداشت را بررسی خواهیم کرد.

تنظیمات برداشت افزونه دکان
 • روش های برداشت: این گزینه را باید روی حواله بانکی قرار دهید چون انتقال وجه به حساب فروشندگان عموما به صورت انتقال وجه صورت می گیرد.
 • محدودیت حداقل برداشت (تومان): حداقل میزان موجودی که فروشندگاه می توانند درخواست برداشت وجه بدهند.
 • وضعیت درخواست واریز: وضیت سفارش برای درخواست برداشت
 • حذف COD پرداخت‌ها: اگر یک سفارش به صورت پرداخت در محل توسط مشتری ثبت شود. این مبلغ از موجودی فروشندگان حذف شود.

تنظیمات صفحه

به طور پیش فرض صفحاتی توسط افزونه دکان ایجاد می شود که در اینجا به صورت پیش فرض انتخاب شده اند و معمولا نیازی به تغییر آن ها نیست.اگر این صفات به صورت خودکار ایجاد و انتخاب نشده اند کافی است که یک برگه ایجاد کنید و کد کوتاه مربوطه را در آن قرار دهید.

تنظیمات صفحه افزونه دکان

این برگه ها را با هم بررسی می کنیم.

 • داشبورد:مهم ترین برگه ای که فروشندگان می توانند فروشگاه خود را مدیریت کنند. محصول ایجاد کنند و سفارشات را ببینند. برای ایجاد دستی این برگه کافی است کد کوتاه [dokan-dashboard] در یک برگه قرار دهید.
 • سفارش های من: فروشنده می تواند سفارشات خود را در این برگه ببیند و مدیریت کند. کد کوتاه این برگه [dokan-my-orders] است.
 • لیست فروشگاه: در این صفحه لیست تمام فروشگاه ها را یکجا خواهید دید.
 • صفحه قوانین و شرایط: می توانید یک برگه قوانین برای فروشندگان ایجاد کنید.

تنظیمات افزونه دکان (ظاهر)

همان طور که از نام آن مشخص است در این قسمت تنظیمات مربوط به ظاهر فروشگاه را می توانید مدیریت کنید.مثل نمایش نقشه گوگل ، فرم تماس و نوار کناری در صفحه فروشگاه.

dokan plugin setting7

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در reddit
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب آموزش