آموزش افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس ACF

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
 • آخرین بروز رسانی: 2 روز قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 2 میلیون
 • نسخه افزونه: 6.0.2
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.9 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 6.0.2
 • حداقل نسخه وردپرس :4.7
دانلود افزونه وردپرس فیلد های سفارشی پیشرفته
(3) افزودن به علاقه مندی ها

در این آموزش به معرفی افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس یا advanced custom fields می پردازیم که به اختصار ACF نامیده می شود. با استفاده از این افزونه می توانیم به سادگی زمینه های سفارشی پیشرفته به انواع پست تایپ ها، برگه ها، منوها، پروفایل کاربری و غیره اضافه کنیم. در این مطلب سعی میکنیم آموزش کامل کاربا افزونه acf را خدمت شما ارائه کنیم.

در این آموزش از نسخه پرو افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته یا ACF PRO استفاده شده است. تفاوت نسخه حرفه ای و نسخه رایگان که در مخزن وردپرس موجود است را می توانید از اینجا مشاهده بفرمایید.

مزایا و قابلیت های افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس

قابلیت ایجاد و استفاده از زمینه های سفارشی به صورت نیتیو در وردپرس وجود دارد. اما اینترفیس آن کاربرپسند نیست و همچنین برای ایجاد زمینه های پیشرفته تر نیاز به کدنویسی زیادی دارد.

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس بیش از ۳۰ نوع فیلد پیش فرض مانند فیلد متن، عدد، تاریخ، انتخاب رنگ، url، صحیح/غلط، دکمه رادیویی و غیره دارد. همچنین توسعه دهندگان زیادی بیش از صد ها نوع فیلد جدید برای این افزونه توسعه داده اند.

افزودن زمینه های دلخواه به پست ها و برگه ها

در وردپرس به صورت پیش فرض امکان ایجاد پست، تنظیم عنوان پست، تنظیم تگ ها، انتخاب دسته بندی و تصویر شاخص وجود دارد. ولی در اکثر موارد قابلیت های پیش فرض موجود نیازهای کاربران و بخصوص توسعه دهندگان را برطرف نمی سازد. به عنوان مثال فرض کنید قصد دارید یک فیلد دلخواه در انتهای هر پست داشته باشید که یک پیوند دلخواه به پروفایل شبکه اجتماعی نویسنده پست را در آن قرار دهید.

یا فرض کنید یک پست تایپ سفارشی جدید ایجاد کرده اید و نیاز دارید که زمینه های سفارشی دلخواه را برای آن پست تایپ نمایش دهید. به عنوان مثال یک پست تایپ با عنوان “فیلم” ایجاد کرده اید و نیاز دارید که فیلدهایی برای تنظیم نام فیلم، نام کارگردان، نام بازیگران، مدت زمان، کیفیت فیلم، لینک دانلود و غیره را در اختیار داشته باشید. با استفاده از افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته به راحتی می توانید این فیلدها را ایجاد کنید.

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
افزودن زمینه سفارشی به پست تایپ سفارشی

اگر با ساخت پست تایپ سفارش آشنایی ندارید می توانید آموزش افزونه اضافه کردن پست تایپ سفارشی در وردپرس Custom Post Type UI را مشاهده بفرمایید.

ساخت برگه تنظیمات مخصوص پوسته یا افزونه

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران و توسعه دهندگان با آن روبرو هستند ایجاد برگه و فیلدهای تنظیمات برای پوسته یا افزونه خود است. وردپرس به صورت پیش فرض دارای یک برگه تنظیمات است و یک api به منظور استفاده و افزودن فیلدها و بخشهای جدید به این برگه در اختیار کاربران و توسعه دهندگان قرار داده است. اما استفاده از این api نیاز به مهارت بالای برنامه نویسی و آشنایی با زبان php و همچنین مقدار زیادی کدنویسی دارد. اما افزونه acf این کار را راحت کرده است! کافی است یک قطعه کد به فایل فانکشنز یا پلاگین سفارشی پوسته اضافه کرده و برگه تنظیمات اختصاصی خود را ایجاد کنید.

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
برگه تنظیمات سفارشی برای پست تایپ سفارشی

ساخت بلوک سفارشی برای گوتنبرگ

ویرایشگر گوتنبرگ از زمان معرفی نسخه ۵ وردپرس همواره در حال بروزرسانی و پیشرفت بوده است. یکی از مواردی که بسیاری از کاربران با آن مشکل دارند ساخت و استفاده از بلوک های سفارشی برای گوتنبرگ است. افزونه acf روند ایجاد بلوک های سفارشی برای ویرایشگر گوتنبرگ را بسیار ساده کرده است.

image 2

برای ساخت بلوک های گوتبرگ می توانید از افزونه ساخت بلوک های سفارشی در وردپرس استفاده کنید. همچنین می توانید افزونه بلوک های اضافی ویرایشگر گوتنبرگ را ببینید.

سازگاری با سایر افزونه های پر کاربرد مانند ووکامرس و المنتور

افزونه acf سازگاری کاملی با افزونه های پرکاربرد دیگر دارد. امکان افزودن زمینه های سفارشی به محصولات ساخته شده توسط فروشگاه ساز ووکامرس وجود دارد. همچنین سازگاری کاملی به منظور نمایش محتوای پویا با صفحه ساز محبوب المنتور پرو وجود دارد.

تفاوت نسخه رایگان و پرو

در هر دو نسخه رایگان و پرو افزونه advanced custom fields بیش از ۳۰ نوع زمینه سفارشی قابل استفاده است. اما زمینه های پیشرفته زمینه تکرار شونده، ساخت بلوک های گوتنبرگ، زمینه محتوای انعطاف پذیر، ساخت برگه های تنظیمات، زمینه گالری، و زمینه کلون فقط در نسخه پرو وجود دارد.

توجه کنید که نیاز به نصب هر دو نسخه نیست و تمامی زمینه های موجود در نسخه رایگان در نسخه پرو نیز موجود است. بنابراین اگر از نسخه رایگان استفاده می کنید و قصد دارید نسخه پرو را نصب کنید می توانید نسخه رایگان را حذف کنید.

نصب و فعالسازی افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس

نسخه رایگان افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس از مخزن وردپرس قابل دانلود و نصب است. نسخه حرفه ای آن را می توانید از مارکت ها تهیه کنید. به منظور تست محلی می توانید از نسخه ای که در گیت هاب منتشر شده است استفاده کنید. برای دانلود به این آدرس مراجعه کنید. بعد از نصب افزونه را فعال کنید:

در این زمینه می توانید آموزش نصب افزونه وردپرس به سه روش مختلف را مشاهده کنید.

install
نصب افزونه

بعد از فعالسازی افزونه آیتم “زمینه های سفارشی” به منوی مدیریت وردپرس افزوده می شود.

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس

آموزش کامل کاربا افزونه acf

برای استفاده از زمینه های سفارشی پیشرفته نخست باید یک “گروه زمینه” ایجاد کنیم. سپس در هر گروه زمینه، زمینه های سفارشی مورد نیاز را ایجاد کرده و مکان نمایش آن را تعیین می کنیم.

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
گروه های زمینه

ایجاد گروه زمینه در advanced custom fields

برای ایجاد گروه زمینه جدید بر روی گزینه “افزودن” کلیک می کنیم.

image 6

صفحه ایجاد گروه زمینه جدید به شکل زیر باز می شود:

افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
ساخت گروه زمینه چدید

موارد شماره گذاری شده در این صفحه عبارتند از:

 1. عنوان گروه زمینه جدید: در این قسمت نام عنوان دلخواه برای گروه زمینه جدید را وارد می کنیم. این عنوان فقط در بک اند سایت و برای تفکیک گروه های زمینه از یکدیگر کاربرد دارد. توصیه می شود نامی متناسب با محلی که قرار است این گروه زمینه نمایش داده شود انتخاب شود.
 2. زمینه های سفارشی مورد نیاز: در این قسمت با کلیک بر روی گزینه “افزودن زمینه” زمینه های سفارشی مورد نیاز را اضافه می کنیم. توضیحات کامل این بخش را می توانید در این قسمت مطالعه بفرمایید.
 3. باکس مکان: در این قسمت می توانیم شرط یا شرایط مربوط به مکان نمایش گروه زمینه را تعیین می کنیم. توضیحات کامل این بخش را می توانید در این قسمت مطالعه بفرمایید.
 4. در باکس تنظیمات می توانیم تنظیمات مربوط به گروه زمینه را انجام دهیم. توضیحات کامل این باکس را نیز می توانید از این قسمت مطالعه بفرمایید.
 5. تولبار افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس: این تولبار شامل سه گزینه به منظور دسترسی سریع تر و راحت تر به گروه های زمینه، ابزارها و بروزرسانی ها است.

تنظیمات عمومی گروه زمینه

در باکس تنظیمات می توانیم موارد زیر را تنظیم کنیم.

image 8
تنظیمات عمومی گروه های زمینه
 1. فعال: فعال یا غیرفعال کردن گروه زمینه. در حالت پیش فرض گروه زمینه فعال است. در صورت نیاز می توان گروه زمینه را به صورت موقت غیرفعال کرد. در صورتی که کلا نیازی به گروه زمینه نباشد می توان آن را لیست گروه های زمینه حذف کرد.
 2. شیوه نمایش: دو گزینه برای تعیین شیوه نمایش وجود دارد:
  1. استاندارد (دارای متاباکس): حالت پیش فرض است که متاباکس نیز نمایش داده می شود. پیشنهاد می شود همین گزینه استفاده شود.
  2. بدون متاباکس: با انتخاب این گزینه متاباکس حذف شده و فقط فیلدها نمایش داده می شوند.
 3. موقعیت: با این گزینه می توان موقعیت قرارگیری متاباکس گروه زمینه در صفحه را تعیین کرد.
  1. بالا (بعد از عنوان): باکس گروه زمینه بعد از فیلد عنوان پست و قبل از ویرایشگر نمایش داده می شود.
  2. معمولی (بعد از ادیتور متن): حالت پیش فرض است که باکس گروه زمینه بعد از ویرایشگر نمایش داده می شود.
  3. کنار: باکس گروه زمینه در پنل کناری صفحه در قسمتی که باکس های پیوند یکتا، دسته بندی، تصویر شاخص و غیره قرار دارند نمایش داده می شود.
افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
نمایش باکس گروه زمینه در کنار
 1. مکان برچسب: تعیین مکان نمایش برچسب هر زمینه سفارشی.
  1. سمت بالا: برچسب زمینه سفارشی در بالا و خود زمینه سفارشی زیر آن نمایش داده می شود. این حالت پیش فرض است.
  2. سمت چپ: برچسب زمینه سفارشی و خود زمینه سفارشی در یک سطر نمایش داده می شوند. توجه داشته باشید که “سمت چپ” بخاطر پیش فرض بودن چپ به راست در زبان انگلیسی ترجمه شده است. در صورتی که زبان سایت وردپرسی شما فارسی باشد برچسب در سمت راست نمایش داده می شود.
image 10
نمایش برچسب زمینه سفارشی در بالا
افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
نمایش برچسب زمینه های سفارشی در همان سطر
 1. مکان دستورالعمل ها: برای نمایش دستورالعمل های مربوط به یک زمینه سفارشی از دو گزینه موجود می توان استفاده کرد:
  1. زیر برچسب ها: دستورالعمل مربوط به زمینه سفارشی زیر برچسب زمینه سفارشی و بالای فیلد زمینه سفارشی نمایش داده می شود.
  2. زیر زمینه ها: دستورالعمل مربوطه در زیر هر زمینه نمایش داده می شود.
image 12
نمایش دستورالعمل ها در زیر برچسب ها
image 13
نمایش دستورالعمل ها زیر زمینه ها
 1. شماره ترتیب: تعیین اولویت ترتیب قرارگیری گروه های زمینه در یک صفحه. در صورتی که در یک صفحه بیش از یک گروه زمینه نمایش داده می شود می توان ترتیب اولویت نمایش آنها را در این قسمت تعیین کرد. مقدار عددی پایین تر بیانگر اولویت بالاتر است و گروه زمینه ای که اولویت بالاتری دارد نخست نمایش داده می شود.
 2. توضیحات: در صورتی که نیاز به درج توضیحاتی در مورد گروه زمینه باشد می توان از این قسمت اقدام کرد. متن توضیحات در برگه لیست گروه های زمینه در پنل مدیریت نمایش داده می شود.
افزونه زمینه های سفارشی پیشرفته وردپرس
توضیحات مربوط به گروه های زمینه
 1. مخفی کردن در صفحه: در این قسمت می توانیم آیتم های پیش فرضی که توسط وردپرس نمایش داده می شوند را مخفی کرد. به عنوان مثال اگر در یک پست تایپ سفارشی یا یک برگه نیاز به ویرایشگر، دیدگاه ها، نویسنده، تصویر شاخص، دسته بندی و غیره نباشد با تیک زدن گزینه مربوطه می توان آنها را مخفی کرد. در صورتی که در یک صفحه ویرایش چند گروه زمینه نمایش داده شوند و تنظیمات آنها با هم متفاوت باشد، از تنظیمات گروه زمینه ای که اولویت بالاتر دارد استفاده می شود.

ویرایش گروه زمینه

پس از ایجاد گروه های زمینه در بسیاری از مواقع نیاز به ویرایش گروه های ایجاد شده داریم. بدین منظور کافی است از گزینه “گروه های زمینه” در منوی مدیریت یا تولبار افزونه acf استفاده کنیم.

image 45
لیست گروه های زمینه

در این صفحه گروه های زمینه موجود به صورت لیست نمایش داده می شوند. عنوان گروه، توضیحات، کلید (در کدنویسی استفاده می شود)، مکان نمایش گروه و تعداد زمینه های سفارشی موجود در هر گروه نیز نمایش داده می شود. برای ویرایش گروه کافی است بر روی گزینه “ویرایش” کلیک کنیم.

تا اینجا با برخی امکانات این افزونه وردپرس آشنا شدیم . برای آشنایی با افزونه های بیشتر می توانید سایت افزونه جو را دنبال کنید. همچنین لیست افزونه های ضروری هر سایت وردپرس نیز در سایت آماده شده که می توانید مشاهده کنید.

ادامه ی این آموزش را می توانید در صفحه بعد مشاهده کنید.

صفحات آموزش :صفحه بعد»»

نظرات کاربران افزونه جو

 1. nafis sh گفت:

  آموزشتون عالی و کامل بود استفاده کردم مرسی

  1. پژمان تیموری گفت:

   خواهش می کنم ممنون از شما

 2. کیوان گفت:

  بله. با المنتور توضیح داده شده، اما زمینه‌هایی هستند با دسته بندی چیدمان که از این طریق در المنتپر فراخوانده نمی‌شن. زمینه هایی که نوعشون محتوایی هست توی لیست المنتور وجود دارند.اما زمینه هایی با نوع تکرارکننده، منعطف، آکاردئون و … در اون لیست وجود ندارند و قابل انتخاب نیستند. اون ها رو می خوام بدونم چطور میشه فراخوان کرد.

  1. سعید طاهری گفت:

   المنتور از این فیلدها پشتیبانی نمیکنه، می تونید بجای acf از جت انجین استفاده کنید. اما افزونه ای وجود داره با نام anywhere elementor pro که امکان استفاده از فیلد ریپیتر در المنتور رو فراهم کرده.

 3. کیوان گفت:

  با سلام. زمینه‌های سفارشی چیدمان رو چطور می شه با المنتور فراخوان کرد؟ توی لیستی که با زدن کلید باز میشه، زمینه‌های سفارشی چیدمان رو نمیاره. مثل محتوای تکرار کننده.

  1. پژمان تیموری گفت:

   با سلام در صفحه سوم همین آموزش ، نحوه فراخوانی با المنتور توضیح داده شده است.

 4. ربیعی گفت:

  سلام و خسته نباشید و ممنون بابت مطلبتون
  یه سوال دارم
  چطوری میشه فیلد قیمت ایجاد کرد و مجبورش کرد که موقع نوشتن قیمت سه رقم سه رقم جدا کنه بخاطر خوانایی و سهولت در نوشتن قیمت

  الان مجبورم قیمت رو خیلی با دقت وارد کنم که یه صفر اینور اونور نشه و هر کاری هم میکنم انگار راهی وجود نداره برای جدا سازی هزارگان عدد

  https://vitrinmelk.ir/wp-content/uploads/2021/11/q.png

  در بخش جلوی سایت تونستم با یه کد کوچیک نمایش رقم رو جداسازی کنم، اما در بخش ادیت نوشته ممکن نشده

  آیا راهی به نظرتون میرسه؟

  1. پژمان تیموری گفت:

   با سلام این افزونه یک فیلد جدید برای قیمت اضافه می کنه.
   https://wordpress.org/plugins/acf-price/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نحوه نصب افزونه وردپرس

نصب از پیشخوان
 1. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 2. نام افزونه را جستجو کنید(ترجیحا نام انگلیسی).
 3. بعد از پیدا شدن افزونه بر روی نصب کلیک کنید.
 4. بعد از نصب افزونه روی فعال سازی کلیک کنید تا افزونه فعال شود.
نصب فایل افزونه
 1. فایل فشرده افزونه با فرمت .zip از بالای همین صفحه یا مخزن وردپرس دانلود کنید.
 2. در صورت تجاری بودن افزونه بعد از خریدن آن ، فایل فشرده افزونه به شما تحویل داده می شود.
 3. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 4. بر روی دکمه بارگذاری افزونه کلیک کنید و فایل افزونه را از کامپیوتر خود انتخاب کنید.
 5. مانند حالت قبل بر روی نصب کلیک کنید تا فایل فشرده بارگذاری شود.
 6. بعد از بارگذاری فایل روی فعال سازی کلیک کنید.
در صورت نیاز به راهنمایی کامل می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را بخوانید.