افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس

آموزش افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس

 • آخرین بروز رسانی: 2 ماه قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 900000
 • نسخه افزونه: 6.6.0
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.7 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 5.7.2
 • حداقل نسخه وردپرس :4.9
دانلود افزونه وردپرس Breadcrumb NavXT
لینک دانلود
اطلاعات نویسنده
سعید طاهری

11 ماه عضو افزونه جو

در این آموزش به معرفی افزونه Breadcrumb navxt می پردازیم که محبوب ترین افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس است. با استفاده از این افزونه می توانیم مسیر راهنمای پست ها در وردپرس را ایجاد کنیم تا کاربران بتوانند تشخیص دهند که در حال بازدید چه مسیری از نقشه سایت هستند. افزونه breadcrumb وردپرس به صورت رایگان در مخزن وردپرس منتشر شده است و شما می توانید از بالای همین صفحه آن را دانلود و نصب کنید.

مسیر راهنما یا Breadcrumb چیست؟

مسیر راهنما یکی از ضروری ترین مواد لازم هر سایتی است. مسیر راهنما تکه مسیرهایی به کاربران نشان می دهد تا متوجه شوند صفحه ای که در حال بازدید س آن هستند در کدام قسمت سایت قرار گرفته است. مسیر راهنما به صورت متن های پیوندی (تکه مسیرها) نمایش داده می شود و کاربران می توانند با استفاده از آن سلسله مراتب سایت را مشاهده کنند و در بین صفحات سایت جابجا شوند. مسیر راهنما تاثیر بسزایی در بهبود سئوی سایت دارد.

افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس
افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس

گفتنی است که مسیر راهنما بر سئوی سایت شما هم می تواند تاثیر مثبت داشته باشد چون به گوگل و کاربران در شناسایی ساختار سایت کمک می کند. افزونه هایی مانند افزونه yoast seo وردپرس هم توابعی برای ایجاد Breadcrumb در اختیار شما قرار می دهند.افزونه صفحه ساز ویژوال کامپوزر هم المانی با عنوان مسیر راهنما دارد که می توانید استفاده کنید.

افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس

افزونه Breadcrumb navxt در واقع نسخه بازنویسی شده افزونه محبوب Breadcrumb Navigation XT است. بازنویسی افزونه به نحوی انجام شده است که مسیر راهنما به صورت بومی برای وبلاگ ها و وب سایت های ساخته شده با وردپرس پیاده سازی شده است. مهمترین ویژگی های این افزونه عبارتند از:

 • قابلیت سفارشی سازی عالی از طریق برگه تنظیمات
 • سازگاری با وردپرس شبکه و برگه تنظیمات مختص مدیر شبکه
 • دارای ابزارک
 • قابلیت توسعه به واسطه استفاده از کدنویسی مبتنی بر شی گرایی و وجود اکشن ها و فیلترها مناسب.
 • سازگاری با افزونه های ترجمه مانند WPML و Polylang
 • ترجمه فارسی
 • سازگاری با افزونه های انجمن ساز و شبکه های اجتماعی مانند BuddyPress و bbPress

نصب و فعالسازی افزونه Breadcrumb navxt

آخرین نسخه افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس را می توانید به صورت رایگان از بالای همین صفحه دانلود کنید. ( آموزش نصب افزونه وردپرس را در سایت افزونه جو می توانید دنبال کنید). پس از فعالسازی افزونه آیتم “Breadcrumb NavXT” به منوی تنظیمات ادمین وردپرس افزوده می شود.

افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس
آیتم دسترسی به صفحه تنظیمات افزونه

با کلیک بر روی آیتم مشخص شده وارد صفحه تنظیمات افزونه می شویم که دارای چهار زبانه “عمومی، انواع پست ها، طبقه بندی ها و متفرقه” است که در ادامه به توضیح موارد مهم می پردازیم.

افزونه Breadcrumb navxt
زبانه های موجود در صفحه تنظیمات افزونه

توجه: اگر پس از فعالسازی متن ها به صورت انگلیسی بودند از منوی پیشخوان ترجمه ها را بروزرسانی کنید تا ترجمه فارسی اضافه شود.

این افزونه یک بلوک در ویرایشگر گوتنبرگ و یک ابزارک در اختیار ما قرار می دهد که می توانیم برای نمایش مسیر راهنما از آنها استفاده کنیم.

بلوک مسیر راهنما در ویرایشگر گوتنبرگ
افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس
ابزارک نمایش مسیر راهنما

تنظیمات افزونه مسیر راهنما در وردپرس

زبانه عمومی

در این زبانه تنظیمات عمومی قرار دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • جداکننده تکه مسیر: در این قسمت می توانیم بجای علامت بزرگتر (>) که به صورت پیش فرض برای جداسازی تکه مسیرها استفاده می شود از علامت دلخواه خودمان استفاده کنیم.

برای این کار کافی است علامت مورد نظر را در باکس مربوطه وارد و ذخیره کنیم:

افزونه Breadcrumb navxt
 • لینک مورد فعلی: اگر بخواهیم آخرین تکه مسیر در مسیر راهنما که در واقع همین برگه جاری است به صورت لینک باشد این گزینه را تیک می زنیم.
 • قالب ها: برای برگه خانه، وبلاگ و صفحه اصلی می توانیم قالب های جداگانه و به دو حالت پیوندی و پیوند نشده تعیین کنیم.
افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس
تنظیم قالب و سلسله مراتب

اگر زبان سایت شما فارسی است می توانید خصیصه title را ویرایش کنید و مقدار “Go to” را با متن دلخواه مانند “برو به” جایگزین کنید.

زبانه انواع پست ها در افزونه breadcrumb وردپرس

در این زبانه تنظیمات مربوط به انواع پست تایپهای موجود در سایت قرار دارد. ممکن است در هر سایتی علاوه بر پست تایپ های پیش فرض وردپرس مانند نوشته ها و برگه ها پست تایپ های سفارشی مانند محصولات و غیره نیز وجود داشته باشد. در این زبانه می توانیم قالب و سلسله مراتب تکه مسیرها برای هر یک از این پست تایپ ها را تنظیم کنیم.

افزونه Breadcrumb navxt

انتخاب طبقه بندی ها در افزونه Breadcrumb navxt

در این زبانه تنظیم قالب دسته بندی ها، برچسب ها و سایر تاکسونومی ها مانند دسته های محصولات وکلاس های حمل و نقل را می توانیم تنظیم کنیم.

افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس

زبانه تنظیمات متفرقه

در این زبانه تنظیمات قالب تکه مسیرهای برگه های نویسنده، تاریخ، جستجو، ۴۰۴ و … را می توانیم تنظیم کنیم.

افزونه Breadcrumb navxt

خلاصه آموزش

در این آموزش به معرفی افزونه Breadcrumb navxt پرداختیم که محبوب ترین افزونه ساخت مسیر راهنما در وردپرس است.این افزونه وردپرس یک بلوک در ویرایشگر گوتنبرگ و یک ابزارک در اختیار ما قرار می دهد که می توانیم برای نمایش مسیر راهنما از آنها استفاده کنیم. همچنین می توانیم قالب های سفارشی برای هر یک از پست تایپ ها، دسته ها، برچسب ها و غیره تنظیم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز آموزشی برای این افزونه تهیه نشده است.