آموزش افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس

آموزش افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس PublishPress Capabilities

 • آخرین بروز رسانی: 2 هفته قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 100000
 • نسخه افزونه: 2.0.2
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.6 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 5.7.2
 • حداقل نسخه وردپرس :4.9.7
دانلود افزونه وردپرس PublishPress Capabilities: Manage WordPress Permissions and Edit User Roles
لینک دانلود
اطلاعات نویسنده
پژمان تیموری

2 سال عضو افزونه جو

از افزونه PublishPress Capabilities برای تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس ، تغییر نقش کاربران ، افزودن و تعریف نقش کاربری جدید و مدیریت دسترسی کاربران به پیشخوان وردپرس استفاده می شود.

نقش های کاربری پیش فرض در وردپرس

می دانیم که نقش های کاربری متفاوتی در وردپرس برای مدیریت سطح دسترسی کاربران به پیشخوان وردپرس وجود دارد. هر کدام از این نقش ها اختیارات و محدودیت های خود را دارند.سطح دسترسی کاربران از زیاد به کم شامل موارد زیر است.

 1. مدیر کل: نقشی که دارای بیشترین سطح دسترسی و اختیارات است و به همه ی قسمت ها دسترسی دارد. مانند افزودن نوشته ، ویرایش و حذف نوشته های خود و دیگران ، نصب و حذف پوسته و افزونه ها و…
 2. ویرایشگر:به همه ی قسمت های محتوایی سایت مثل اضافه کردن و حذف همه نوع پست حتی پست های دیگران دسترسی دارد. این نقش کاربری می تواند به مدیریت و حذف دیدگاه ها هم بپردازد. ویرایشگر قادر به مدیریت و دیدن افزونه ها و پوسته ها نیست.
 3. نویسنده:همان طور که از نام این نقش کاربری مشخص است. می تواند پست بنویسد، انتشار دهد و پست های خود را ویرایش یا حذف کند. این نقش قادر به اضافه کردن دسته جدید نیست ولی می تواند از دسته های موجود انتخاب کند اما می تواند برچسب اضافه کند.همچنین می تواند نطرات کاربران را ببیند اما قادر به حذف یا مدیریت آن ها نیست.
 4. مشارکت کننده: این نقش کاربری می تواند پست جدید اضافه کند و پست های خود را ویرایش کند اما قادر به انتشار پست ها نیست. و نمی تواند فایل یا تصویر به رسانه اضافه کند.
 5. مشترک: کم ترین سطح دسترسی را دارد و بعد از ورود به پیشخوان فقط می تواند پروفایل خود را مدیریت کند.
نقش های کاربری پیش فرض در وردپرس
مقایسه نقش های کاربری پیش فرض در وردپرس

البته نقش های کاربری دیگری وجود دارند که توسط افزونه ها یا قالب ها اضافه می شوند. به طور مثال افزونه فروشگاه ساز ووکامرس نقش های کاربری مشتری و مدیر فروشگاه را اضافه کند. در ادامه با افزونه PublishPress Capabilities می توانید سطح دسترسی کاربران را تعیین و مدیریت کنید.برای آشنایی بیشتر با این نقش های کاربری ویدیو آموزش این افزونه را هم ببینید.

افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس

با این افزونه وردپرس می توانید می توانید نقش های کاربران پیش فرض وردپرس را ویرایش و تغییر دهید .و یا نقش جدیدی را تعریف و دسترسی های لازم را به او بدهید. به طور مثال یک مدیر با دسترسی کم تر ایجاد کنید که به قسمت افزونه ها و پوسته ها دسترسی ندارد.برخی ویژگی های این افزونه وردپرس عبارتند از:

 • سادگی کار با آن در عین امکانات زیاد
 • ویرایش نقش های کاربری پیش فرض وردپرس
 • انواع پست تایپ ها: این که چه کاربری می تواند به پست های مختلف مثل نوشته ها ، برگه ها ، محصولات و …دسترسی داشته باشد.
 • انواع تکسونامی ها:تعیین و تغییر سطح دسترسی کاربران مختلف برای کار با دسته ها و تکسونامی های مختلف
 • ایجاد پشتیبان خودکار از دسترسی ها با هر تغییر و امکان برگشت به حالت قبل
 • تعریف نقش کاربری جدید و یا کپی نقش
 • امکان تعیین سطح دسترسی برای رسانه و آپلود فایل
 • مدیریت دسترسی های ووکامرس

تغییر سطح دسترسی کاربران در وردپرس

در این قسمت می خواهیم یک نقش کاربری پیش فرض وردپرس را ویرایش و دسترسی های آن را کم و زیاد و مدیریت کنیم. در تصویر زیر پیشخوان معمول یک نویسنده را می بینید.می خواهیم با افزونه PublishPress Capabilities این دسترسی ها را تغییر دهیم.

نقش های کاربری پیش فرض در وردپرس
نقش های کاربری پیش فرض در وردپرس(نویسنده)

با دسترسی مدیریت وارد سایت شوید و از قسمت افزونه ها ،افزونه PublishPress Capabilities را جستجو و نصب کنید.( در این زمینه می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را بخوانید). بعد از نصب نام افزونه را در پیشخوان می بینید.

با کلیک بر روی Capabilities در پیشخوان می توانید یک نقش کاربری را انتخاب و سطح دسترسی آن را مدیریت کنید. به طور مثال ما در تصویر زیر از قسمت سمت راست بالا( ۲ در شکل) نقش نویسنده را انتخاب کرده ایم.

افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس
افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس

با انتخاب هر نقش می توانید دسترسی های مربوط به آن ها را ببینید. در سمت چب قسمت Type-Specific Capabilities می توانید پست تایپ هایی را که می خواهید کاربر به آن ها دسترسی داشته باشد را انتخاب کنید.

به طور مثال ما می خواهیم که نویسنده به برگه ها هم دسترسی داشته باشد. و بتواند برگه جدیدی را اضافه، ویرایش و یا حذف کند.مانند تصویر زیر تیک برگه ها را می زنیم همچنین گزینه  Use create_posts capability برای مدیریت ایجاد پست توسط کاربر می زنیم و در نهایت بر روی دکمه update کلیک می کنیم.با بروز رسانی می بینیم که قسمت برگه ها به باکس های سمت راست اضافه می شود.

تغییر سطح دسترسی کاربران در وردپرس
تغییر سطح دسترسی کاربران در وردپرس

حال با زدن تیک ها و یا برداشتن آن ها می توانیم دسترسی نقش کاربران مورد نظر را تعیین و مدیریت کنیم. ۳ باکس اصلی را در تصویر زیر می بینید. باکس اول(دسترسی های مربوط به ویرایش و ایجاد) ، باکس دوم( حذف) و باکس سوم( خواندن). ستون ها دسترسی ها را نشان می دهند.

افزونه مدیریت دسترسی کاربران
افزونه مدیریت دسترسی کاربران

به طور مثال در تصویر بالا برای برگه ها تیک گزینه های Edit , create زده شده که به این معنی است که کاربر می تواند یک برگه جدید را ایجاد و ویرایش کند اما publish خالی است به این معنی که کاربر نمی تواند برگه را انتشار دهد. اما نوشته ها را می تواند منتشر کند.

در با کس ۲ هم همان طور که می بینید تیک گزینه Delete برای برگه ها و نوشته زده شده به این معنی که نویسنده می تواند برگه های مربوط به خود را حذف کند. در نهایت باید بر روی گزینه save کلیک کنید تا تغییرات ذخیره شود.

اکنون اگر از سایت خارج شوید و با نقش کاربری نویسنده وارد سایت شوید پیشخوان نویسنده مانند تصویر زیر خواهد بود.که قسمت برگه ها به پیشخوان نویسنده اضافه شده است.

افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس
افزونه تعیین سطح دسترسی کاربران در وردپرس

تعریف نقش کاربری جدید در وردپرس

برای افزودن و تعریف یک نقش کاربری جدید با دسترسی های سفارشی کافی است مراحل زیر را طی کنیم. ما در اینجا به طور مثال می خواهیم یک نقش کاربری برای مدیریت دیدگاه ها و پاسخگویی و تایید کامنت ها ایجاد کنیم. این نقش کاربری به بخش های دیگر دسترسی نخواهد داشت.

به بخش Roles از منوی افزونه می رویم و نام نقش کاربری را مانند تصویر زیر وارد می کنیم و بر روی افزودن کلیک می کنیم تا نقش ایجاد شود.

تعریف نقش کاربری جدید در وردپرس
تعریف نقش کاربری جدید در وردپرس

اکنون مانند قسمت قبل باید دسترسی های مربوط به این نقش کاربری را تعیین کنیم. بنابراین به قسمت Capabilities می رویم و از قسمت سمت راست بالا نقش را انتخاب می کنیم. در این صفحه می توانیم دسترسی هایی را که می خواهیم تیک بزنیم و ذخیره کنیم.برای این مثال مانند تصویر زیر بعد از انتخاب نقش ،مجوز های لازم را به کاربر بدهیم.

 افزونه PublishPress Capabilities
افزونه PublishPress Capabilities
 • Edit,Edit others:این مجوز ها برای مدیریت کامنت ها لازم هستند. و اگر این دو دسترسی را تیک نزنید کاربر قادر به دیدن بخش کامنت ها نخواهد بود.
 • read: این مجوز برای هر کاربری که ایجاد می کنید حتما باید زده شود. چون بدون این مجوز به پیشخوان دسترسی نخواهد داشت. در واقع این مجوز پایه برای همه ی نقش هاست.
 • moderate_comments: با این مجوز کاربر قادر به مدیریت ، پاسخ ، حذف و ویرایش دیدگاه هاست.

اکنون به یکی از کاربران خود نقش comments admin را بدهیم و با این نقش کاربری وارد سایت شویم تصویر زیر را خواهیم دید.می بینیم که قسمت نوشته ها هم وجود دارد اما کاربر قادر به ایجاد یا ویرایش نوشته ها نیست.

نقش های کاربری وردپرس
نقش های کاربری وردپرس

خلاصه آموزش

این دسترسی ها و مجوز ها قبلا توسط وردپرس تعریف شده اند و ما فقط باید آن ها را به نقش های کاربری مورد نظر خود اضافه یا کم می کنیم.برای دیدن نقش های کاربری و مجوز های وردپرس می توانید به این صفحه مراجعه کنید.برای دیدن توضیحات بیشتر از این افزونه می توانید آموزش ویدیویی را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *