افزونه Google XML Sitemaps

افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس- افزونه نقشه سایت وردپرس Google XML Sitemaps

 • آخرین بروز رسانی: 2 ماه قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 2 میلیون
 • نسخه افزونه: 4.1.0
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.9 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 5.4.2
 • حداقل نسخه وردپرس :3.3
دانلود افزونه از وردپرس
اطلاعات نویسنده
پژمان تیموری

1 سال عضو افزونه جو

از افزونه Google XML Sitemaps برای ساخت سایت مپ یا نقشه سایت در وردپرس استفاده می شود. این افزونه وردپرس ، گوگل را از آخرین مطالب و بروز رسانی مطالب آگاه می کند. که نقش مهم در سئوی سایت شما ایفا می کند.

XML چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

XMl مخفف eXtensible Markup Language که یک زبان نشانه گذاری همانند html است. با این تفاوت که از html بیشتر برای تعیین نحوه نمایش مطالب سایت استفاده می شود. در حالی که از xml بیشتر برای نگه داری و انتقال دیتا استفاده می شود. و در واقع می توان گفت که یک فایل متنی قابل فهم برای انسان و ماشین است. که در ادامه خواهیم دید که سایت مپ برای سایت وردپرس با این زبان ساخته می شود.

نقشه سایت یا سایت مپ چیست؟و در سایت چه ضرورتی دارد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مطلبی را در سایت خود منتشر کنید ولی مدت زمان زیادی طول بکشد که آن مطلب در نتایج گوگل به نمایش دربیاید یا حتی اصلا گوگل آن را در نتایج خود نیاورد. این به این خاطر است که گوگل در شناسایی مطالب جدید از لینک ها استفاده می کند و تا لینکی از یک مطلبی که قبلا توسط گوگل ایندکس شده باشد به مطلب جدید در سایت شما وجود نداشته باشد. مطلب جدید را ایندکس نخواهد کرد. بنابراین ممکن است فرآیند شناسایی مطالب جدید مدت زمان زیادی طول بکشد در این زمینه می توانید مقاله سئوی سایت و گوگل را بخوانید.

نقشه سایت وردپرس
نقشه سایت وردپرس

در این بین ساخت سایت مپ باعث می شود که یک نقشه کامل از مطالب جدید شما و هم چنین بروزرسانی های جدید در اختیار گوگل قرار بگیرد به این صورت گوگل به سرعت مطالب سایت شما را ایندکس و یا شناسایی می کنید و در نتایج خود می آورد که در وردپرس با یک افزونه این کار به راحتی امکان پذیر است.

آیا نقشه سایت باعث افزایش سئوی سایت می شود؟

در واقع این افزونه وردپرس تاثیر مستقیم بر روی سئوی سایت شما ندارد اما به گوگل کمک می کند که مطالب شما سریع تر شناسایی و در نتایج آورده شود پس این افزونه باعث افزایش رنکینگ صفحات نمی شود اما نقش بسیار مهمی در شناسایی و ایندکس صفحات شما دارد. که این موضوع به خصوص برای وبسایت هایی که حجم زیادی از دیتا تولید می کنند بسیار مهم است.

توصیه می شود بخوانید: آموزش نوفالود کردن لینک های خارجی در ورپرس

ساخت سایت مپ برای وردپرس با افزونه Google XML Sitemaps

ساخت نقشه سایت با این افزونه بسیار راحت است در واقع پس از نصب و فعال سازی افزونه وردپرس نقشه سایت شما هم ساخته شده است. که معمولا آدرس آن به صورت sitemap.xml است که بعد از نام دامنه سایت شما قرار می گیرد. به طور مثال http://domain.com/sitemap.xml . یا شما می توانید سایت مپ افزونه جو را در این لینک ببینید که همان طور هم که قبلا گفته شد به صورت یک فایل xml است.در تصویر زیر یک نمونه از آن را می بینید.

افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس
افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس

همان طور که در تصویر می بینیم این افزونه برای هریک از بخش های سایت شما مانند دسته بندی ها، نوشته ها، برگه ها یا حتی محصولات سایت مپ های جداگانه اس ساخته است. که با کلیک بر روی هریک از آن ها فایل مورد نظر باز می شود.

معرفی نقشه سایت به گوگل

با ساخت سایت مپ برای وردپرس شما یک گام مهم انجام داده اید به این صورت که سایت شما بسیار سریع تر توسط موتور های جستجو آنالیز و بررسی می شود. اما شما می توانید با ثبت نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل از آمار مربوط به ایندکس صفحات مختلف مطلع شوید.که برای این کار ابتدا باید سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید. برای آشنایی می توانید مقاله معرفی سایت به گوگل را بخوانید.

بعد از ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول باید نقشه سایت را به گوگل معرفی کنید برای این کار هم به راحتی می توانید مقاله معرفی سایت مپ به گوگل را بخوانید.

تنظیمات افزونه نقشه سایت وردپرس

در واقع حتی اگر شما هیچ تنظیمی هم انجام ندهید این افزونه وردپرس به خوبی کار خود را انجام می دهد اما شاید در مواقع خاصی بسته به سایت و محتوایی که تولید می کنید نیاز باشد که تنظیمات را تغییر دهید. بعد از نصب افزونه نام xml-sitemap در بخش تنظیمات وردپرس ظاهر می شود که می توانید بر روی آن کلیک کنید تا تنظیمات افزونه باز شود. در بالاتربن قسمت می توانید لینک سایت مپ را ببینید.

افزونه Google XML Sitemaps
افزونه Google XML Sitemaps

در واقع بهتر است بیشتر تنظیمات افزونه Google XML Sitemaps را به حالت پیش فرض رها کنیم و فقط در مواقع لزوم آن ها را تغییر دهیم.

Basic options

افزونه نقشه سایت وردپرس
افزونه نقشه سایت وردپرس
 • Notify Google: آگاه کردن گوگل از بروز رسانی های سایت شامل محتوا و قسمت های مختلف
 • Notify Bing: به طور مشابه موتور جستجوی بینگ را از آخرین تغییرات آگاه می کند.
 • add sitemap url to robots.txt:لینک فایل sitemap را در فایل روبات شما قرار می دهد.

Advanced options

این تنظیمات به طور پیش فرض مهم نیستند فقط در موارد خاصی ممکن است استفاده شوند.

 • increase memory: افزایش حجم حافظه در زمان هایی که ممکن است وردپرس خطایی مبنی بر محدودیت حافظه برای نمایش سایت مپ داشته باشد.
 • increase execution time: باز هم در مواقعی که ممکن است بدلیل افزایش حجم فایل سایت مپ، زمان اجرا طولانی شود می توانید این زمان را افزایش دهید.

Additional pages:

در این بخش می توانید با کلیک کردن بر روی Add new page یک آدرس جدید را که ممکن است توسط افزونه در سایت مپ قرار نگیرد را وارد کنید تا وارد فایل شود. به طور مثال وقتی که آدرس دامنه اصلی و پوشه ی وردپرس شما متفاوت است مثلا ممکن است سایت شما در ساب دامنه domain.com/site قرار داشته باشد و بخواهید که دامنه اصلی شما( domain.com ) هم در سایت مپ قرار بگیرد.

Post Priority

تنظیمات این بخش و قسمت های بعدی مهم است پس به آن ها دقت کنید. در این بخش اولویت بندی پست ها را مشخص می کنید که بر چه اساسی صورت گیرد. که گزینه اول  Do not use automatic priority calculation با انتخاب این گزینه اولویت ها یکسان در نظر گرفته می شود که در ادامه می توانید اولویت ها را به طور دستی هم تغییر دهید. گزینه های بعدی اولویت نوشته ها را بر اساس تعداد نظرات و میانگین نظرات قرار می دهد.

افزونه sitemap برای وردپرس
افزونه sitemap برای وردپرس

Sitemap Content

در این بخش می توانید انتخاب کنید که از چه نوع پست هایی در وردپرس سایت مپ ساخته شود. دقت کنید که مانند تصویر زیر صفحات نخست سایت ،نوشته ها،برگه ها و دسته بندی ها و برچسب ها فعال باشند. البته بسته به اینکه در سایت شما چه نوع پست هایی وجود دارد می تواند گزینه های مختلف دیگری مثل محصولات و… وجود داشته باشد.

افزونه Google XML Sitemaps
افزونه Google XML Sitemaps

همچنین در بخش Further options» Include the last modification time. زدن این تیک بسیار توصیه می شود چون تاریخ بروزرسانی پست ها را به فایل نقشه سایت اضافه می کند که می تواند به موتورهای جستجو کمک کند.

Excluded Items

در این بخش شما می توانید قسمت هایی را از دسته بندی ها یا نوشته ها که نمی خواهید از فایل سایت مپ خارج کنید. به طور مثال نوشته هایی که در وردپرس برای آن ها دسته بندی وجود ندارد معمولا اهمیت خاصی ندارند. همچنین می توانید id پست هایی را که مهم نیستند را وارد کنید و با کاما جدا کنید. تا در فایل قرار نگیرند.

افزونه نقشه سایت وردپرس
افزونه نقشه سایت وردپرس

Change Frequencies

مشخص کردن بازه هایی که ممکن است انواع پست های شما مثل برگه ها، صفحه نخست(home page)، نوشته ها تغییر کنند که بستگی به نوع و حجم محتوای تولیدی برای سایت های مختلف متفاوت است. البته این قسمت برای موتور های جستجو به صورت یک فرمان نیست بنابراین ممکن است این اولویت ها اصلا در نظر گرفته نشوند. مثلا ممکن است یک نوع پست را به صورت ساعتی در نظر گرفته باشید ولی توسط گوگل تعداد دفعات کمتری نسبت به یک پست که اولویت آن سالانه است ایندکس شود.

Priorities :

در این قمست اولویت صفحات مختلف را بر اساس یک عدد بین ۰ و۱ ازکمترین (۰) تا بیشترین (۱) مشخص می کند. به طور مثال صفحه نخست یا home page دارای بیشترین اولویت و سپس نوشته ها وقسمت های دیگر است. که به نظر می رسد این تنظیم به طور پیش فرض مناسب است و نیازی به تغییر آن وجود ندارد. که البته این تنظیمات بستگی به قسمت Post priority هم دارد که در بخش های قبل توضیح داده شد. به طور مثال برای نوشته ها اولویت فقط زمانی اعمال می شود که شما اولویت بندی را به صورت دستی تعیین کرده باشید.

افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس
افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس

در نهایت با کلیک بر روی بروز رسانی تمامی تغییرات شما ذخیره خواهد شد.

خلاصه:

ما در این مقاله با یکی از بهترین افزونه های سئوی وردپرس برای ساخت سایت مپ یعنی افزونه Google XML Sitemaps آشنا شدیم. البته اگر فقط قصد شما ایجاد سایت مپ باشد این افزونه بسیار مهم است .اما اگر می خواهید که همه ی وظایف سئو را با یک افزونه انجام دهید در این صورت می توانید از افزونه یواست سئو استفاده کنید که برای شما نقشه سایت هم تولید می کند.

۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز آموزشی برای این افزونه تهیه نشده است.