افزونه گرویتی فرم وردپرس چیست؟+آموزش ویدیویی

افزونه گرویتی فرم وردپرس
(0) افزودن به علاقه مندی ها

به جرئت می توان گفت افزونه گرویتی فرم وردپرس یکی از بهترین افزونه های فرم ساز است. افزونه ای که از آن می توان برای ساخت انواع فرم ها ،از فرم های تماس گرفته تا فرم های استخدام، آزمون و پرداخت آنلاین، فرم های شرطی و چند مرحله ای بهره برد.

هر چند این افزونه وردپرس به صورت تجاری عرضه شده است. اما در ادامه نحوه دانلود رایگان هسته ی اصلی گرویتی فرم از سایت گیت هاپ و فارسی سازی آن آموزش داده می شود.برای راحتی کاربران ویدیوی آموزشی این افزونه نیز قرار داده شده است.

توصیه می شود بخوانید: ساخت فرم تماس با افزونه فرم تماس ۷

افزونه گرویتی فرم فارسی وردپرس چیست؟

همان طور که گفته شد هسته ی اصلی گرویتی فرم به صورت تجاری ارائه شده و زبان آن انگلیسی است. اما خوشبختانه افزونه فارسی سازی گرویتی فرم به صورت رایگان از مخزن وردپرس قابل دانلود است. این افزونه علاوه بر فارسی سازی و راستچین کردن نسخه ی انگلیسی gravity forms ، امکانات دیگری هم برای سازگاری با سایت های ایرانی به آن اضافه می کند که شامل موارد زیر است:

 • بسته کامل ایرانی ساز گرویتی فرم
 • ترجمه گرویتی فرم و افزونه های جانبی
 • راستچین سازی مدیریت و فرم ها
 • اضافه کردن استان ها و شهر های ایران به افزونه
 • فیلد کد ملی هوشمند
 • انتخابگر تاریخ شمسی
 • پیش نیاز و هسته مرکزی درگاه های پرداخت
 • واحد پولی ریال و تومان
 • اسنیپت های بکار رفته کاربردی
 • و……..

برای آشنایی بیشتر می توانید آموزش افزونه گرویتی فرم فارسی وردپرس را بخوانید.

دانلود رایگان هسته ی اصلی افزونه گرویتی فرم

بهترین روش برای استفاده از گرویتی فرم خرید نسخه حرفه ای آن است چون به این ترتیب شما به پشتیبانی ها و بروزرسانی افزونه دسترسی خواهی داشتم.

خرید نسخه حرفه ای از ژاکت

نسخه غیر رسمی از هسته ی اصلی افزونه گرویتی فرم به طور رایگان از سایت گیت هاپ قابل دانلود است . که از طریق لینک زیر می توانید نسبت به دانلود آن اقدام کنید. در این صورت باید با هر بروزرسانی نسخه جدید آن را دانلود و نصب کنید.

ویژگی های افزونه ی gravity forms

از این افزونه وردپرس می توان برای طراحی انواع فرم ها از فرم های تماس تا فرم های پیشرفته مثل فرم استخدام ،آزمون آنلاین و فرم های پرداخت استفاده کرد. از امکانات جالب این افزونه وردپرس می توان به ایجاد فرم های چند مرحله ای یا چند صفحه ای و فرم های شرطی اشاره کرد.برخی ویژگی ها در زیر لیست شده است.

 • محیط کاربری بسیار زیبا و کاربر پسند.
 • طراحی به صورت کشیدن و رها کردن المان ها
 • پشتیبانی از انواع فیلد ها از فیلد های ساده مثل متن تک خطی و لیست ها و دکمه های رادیویی تا فیلد های پیشرفته مثل فیلد های ارسال نوشته توسط کاربران و فیلد های پرداخت
 • پشتیبانی از فرم های چند مرحله ای
 • پشتیانی از فرم های شرطی
 • اطلاع رسانی ایمیلی پیشرفته
 • دارای صندوق ورودی در پنل ادمین
 • افزودنی های رایگان و غیر رایگان
 • اتصال به درگاه های پرداخت آنلاین
 • اتصال به سامانه های پیامکی
 • و…

نصب و فعال سازی افزونه

برای نصب افزونه کافی است ابتدا فایل زیپ هسته ی اصلی gravity forms را نصب و فعال کنید. سپس بسته فارسی ساز را همان طور که در بالا به آن اشاره شد نصب و فعال سازی کنید تا منوی افزونه گرویتی به حالت فارسی درآید. بعد از نصب نام “فرم ها” به پیشخوان شما اضافه می شود.

gravity forms
افزونه گرویتی فرم وردپرس

تنظیمات اصلی افزونه

این افزونه تنظیمات زیادی ندارد و در حالت پیش فرض هم می توانید از آن استفاده کنید.تنظیمات در چهار گروه تقسیم بندی شده اند.

 1. تنظیمات عمومی:تنظیمات اصلی افزونه
 2. REST API: این قسمت مربوط به برنامه نویسان است.
 3. گرویتی فرم پارسی: تنظیماتی که توسط افزونه گرویتی فرم فارسی اضافه شده است. و شامل امکانات فارسی مثل پشتیبانی از تاریخ های شمسی و درگاه ها ی ایران است. که با توجه به فارسی بودن تنظیمات از توضیح این قسمت می گذریم.
 4. حذف: در صورتی که بخواهید این افزونه را از وردپرس حذف کنید . با زدن بر روی این گزینه تمام داده های تولیده شده توسط این افزونه در دیتابیس حذف می شود.

در ادامه مهم ترین تنظیمات عمومی توضیح داده می شود.

تنظیمات افزونه gravity forms
تنظیمات افزونه gravity forms
 • لایسنس: در صورتی که افزونه را به صورت اورجینال از سایت اصلی تهیه کرده اید. با وارد کردن کد لایسنس در این قسمت افزونه فعال می شود و بروز رسانی ها به طور خودکار انجام خواهند شد.
 • CSS خروجی: اگر می خواهید که استایل های خود افزونه هم بر روی فرم ها اعمال شود. این قسمت را قعال کنید.
 • خروجی HTML5 : برای استفاده از خروجی Html خود قالب این قسمت را بر روی خیر قرار دهید تا ناسازگاری با قالب شما ایجاد نشود.
 • حالت بدون تداخل (No-Conflict) : در صورت ناسازگاری گرویتی فرم با افزونه های دیگر نصب شده این قسمت را روشن کنید تا مشکل حل شود.
 • واحد پول: در این قسمت می توانید تومان یا ریال ایران را انتخاب کنید.
 • بروزرسانی خودکار: در صورتی که افزونه را از سایت رسمی خریداری نکرده اید بهتر است. این قسمت را خاموش کنید. تا افزونه غیر فعال نشود.
 • منوی نوار ابزار: اضافه شدن نوار ابزار افزونه گرویتی فرم به منوی بالایی پیشخوان وردپرس شما

 تنظیمات reCAPTCHA:برای فعال سازی ریکپچای امنیتی در فرم های تولید شده توسط افزونه ابتدا باید سایت خود را در گوگل ثبت کنید و شناسه سایت و رمز را دریافت کنید ودر قسمت های مشخص شده در تصویر زیر وارد کنید.

تنظیمات افزونه گرویتی فرم
تنظیمات افزونه گرویتی فرم

برای آشنایی با نحوه دریافت اطلاعات مورد نیاز مقاله دریافت شناسه ریکپچا را بخوانید. همچنین در صورتی که فقط به افزونه ریکپچا نیاز دارید می تواند افزونه ریکپچای گوگل را بخوانید.

ساخت فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم وردپرس

برای آشنایی بیشتر کاربران با این افزونه فرم ساز وردپرس در اینجا می خواهیم یک فرم ساده ایجاد کنیم . همان طور که گفته شد از امکانات جالب gravity forms ایجاد فرم های شرطی و فرم های چند مرحله ای است. فرم های شرطی فرم هایی هستند که ادامه فرم در صورتی به کاربران نمایش داده می شود که شرط لازم برقرار باشد.

به طور مثال فرض کنید ما می خواهیم فرمی استخدامی ایجاد کنیم که فقط کاربرانی که اهل استان تهران هستند بتوانند ثبت نام کنند. در این صورت کاربر فقط با انتخاب استان تهران می تواند مراحل ثبت نام را ادامه دهد.

توصیه می شود بخوانید: افزونه ساخت فرم های چند مرحله ای در وردپرس

ایجاد فرم استخدام ساده با گرویتی فرم

برای ایجاد فرم بر روی “فرم جدید” کلیک کنید و سپس نام و توضیحات فرم را وارد کنید.

طراحی فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم
طراحی فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم

در مرحله بعد با صفحه فرم ساز افزونه مواجه می شوید. در سمت چب فیلدهای گرویتی فرم قرار دارند که به چهار گروه تقسیم شده اند. شامل فیلد های استاندارد ،پیشرفته ،فیلد های ارسال نوشته ، فیلد های پرداخت و فیلد های پارسی که مربوط به افزونه فارسی ساز گرویتی فرم است. فیلدهای استاندارد کاربرد بیشتری دارند و در فرم های ساده تر مثل فرم های تماس استفاده می شوند.

در ابتدا می خواهیم که فیلد نام را از قسمت فیلد های پیشرفته اضافه کنیم.برای اضافه کردن فیلد یک بار روی آن کلیک کنید.یا آن را بکشید و در سمت راست قرار دهید.

افزونه گرویتی فرم وردپرس
افزونه گرویتی فرم وردپرس

تنظیمات فیلد : بر روی فیلد نام قرار بگیرید و بر روی علامت مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید.تا تنظیمات مربوطه باز شود.

تنظیمات افزونه گرویتی فرم
تنظیمات افزونه گرویتی فرم

در ویدیو زیر می توانید جزئیات اضافه کردن فیلد نام را ببینید. در پایین تنظیمات فیلد در قسمت قوانین اگر تیک ضروری را بزنید پر کردن فیلد توسط کاربر اجباری می شود.

وارد کردن فیلد نام

در ادامه ما یک فیلد تلفن هم وارد می کنیم . ویدیوی کوتاه زیر نحوه اضافه کردن این فیلد را نمایش می دهد. دقت کنید که تیک قسمت غیر تکراری را بزنید تا کاربران نتوانند شماره تلفن تکراری وارد کنند.

وارد کردن فیلد تلفن

در ادامه از بین فیلدهای استاندارد، “لیست باز شو” را برای نمایش لیست استان ها به کاربران استفاده می کنیم تا بتوانند استان مورد نظر را انتخاب کنند. یکی از امکانات جالب افزونه گرویتی فرم این است که می توانید از ساختار های از پیش تعیین شده استفاده کنند. به طور مثال به شما اجازه نمایش لیست استان ها را می دهد بدون اینکه به طور دستی وارد کنید.

نمایش لیست استان ها به کاربر

اضافه کردن فیلد جداکننده: از فیلد جدا کننده عموما برای ایجاد فاصله بین دو قسمت فرم استفاده می شود. ما در اینجا یک فیلد جدا کننده از بخش فیلد های استاندارد اضافه می کنیم و برچسب آن را هم خالی می گذاریم. این فیلد کار خاصی انجام نمی دهد. ما می خواهیم از این فیلد برای ایجاد منطق شرطی بهره بگیریم.

ساخت فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم
ساخت فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم

در ادامه هم از بین فیلد های استاندارد فیلد متن پاراگرافی را وارد می کنیم تا کاربر بتواند توضیحاتی را وارد کند.با توجه به مشابه بودن فیلد ها از توضیح این بخش می گذریم.

فرم شرطی در وردپرس
فرم شرطی در وردپرس

حداکثر کاراکتر: در این بخش می توانید حداکثر تعداد کاراکتری که کاربر می تواند وارد کند را مشخص کنید.

توصیه می شود بخوانید: ساخت فرم تماس حرفه ای با افزونه گرویتی فرم وردپرس

نحوه پیاده سازی فرم شرطی با گرویتی فرم

تا اینجا یک فرم استخدام ساده طراحی کردیم. و بویسله ی جدا کننده فرم را به دو قسمت قبل از جداکنند و بعد از فیلد جداکننده تقسیم کردیم. فیلد های متن پاراگرافی و دکمه ارسال بعد از جداکننده قرار دارند. هدف ما این است که کاربر فقط با انتخاب استان تهران بتواند فیلد های بعد از جداکننده را ببیند و بر روی دکمه ارسال کلیک کند.

البته منطق شرطی در افزونه گرویتی فرم بسیار گسترده است و شما می توانید روی هر فیلدی از جمله دکمه ارسال شرط قرار دهید.

برای قرار دان شرط روی جداکننده تنظیمات جداکننده را باز کنید و به تب پیشرفته بروید در این قسمت گزینه منطق شرطی را فعال کنید.

افزونه gravity forms
افزونه gravity forms

همان طور که در تصویر بالا می بینید بعد از فعال سازی منطق شرطی کافی است فیلدی که می خواهید شرط روی آن اعمال شود(در این مثال استان) و در ادامه نوع شرط(هست به معنای برابر بودن) و سپس مقدار را انتخاب کنید(در این مثال تهران). در این صورت کاربر فقط زمانی می تواند ادامه فرم را ببیند که استان را تهران انتخاب کند. پس از بروز رسانی نتیجه کار در ویدیو زیر قابل مشاهده است.

ساخت فرم شرطی با افزونه گرویتی فرم وردپرس

نحوه نمایش فرم های افزونه gravity forms

تا اینجا فقط یک پیش نمایش از فرم ها دیدیم که فقط استایل های ساده افزونه بر روی آن اعمال شده بود برای نمایش فرم ها در قالب خود می توانید یک نوشته و یا برگه اضافه کنید. در صورتی که از ویرایشگر کلاسیک استفاده می کنید یک قسمت به نام افزودن فرم به بالای ویرایشگر اضافه می شود. که با کلیک بر روی آن و انتخاب فرم و انتشار نوشته می توانید نمایش نهایی فرم رو ببینید.

در ویرایشگر بلاک یا گوتنبرگ بلاک مربوط به افزونه گرویتی فرم را انتخاب کنید. دقت کنید بسته به قالب های مختلف استایل فرم ها متفاوت خواهد بود.

نمایش نهایی فرم در افزونه گرویتی فرم
نمایش نهایی فرم در افزونه گرویتی فرم

خلاصه آموزش

در این آموزش با افزونه گرویتی فرم وردپرس ، نحوه دانلود رایگان هسته ی اصلی و بسته فارسی سازی، تنظیمات مختلف آن و نحوه ساخت فرم شرطی با آن آشنا شدیم. هرچند هدف از آموزش فقط آشنایی با این افزونه بود وگرنه امکانات این افزونه بسیار گسترده است. برای آشنایی بیشتر با این افزونه می توانید آموزش فرم های افزونه گرویتی فرم را که در آن نمونه فرم های مختلف آموزش داده می شود.

توصیه می شود بخوانید: افزونه ارسال تیکت پشتیبانی در وردپرس

نظرات کاربران افزونه جو

 1. sobi گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  ایا افرونه ای که شما قرار دادید از مبلغ ریال و تومان هم پشتیبانی میکند؟

  1. پژمان تیموری گفت:

   بله در صورت نصب فارسی ساز گرویتی فرم پشتیبانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آموزش افزونه گرویتی فرم وردپرس