افزونه چند زبانه کردن وردپرس رایگان polylang

افزونه چند زبانه کردن وردپرس رایگان polylang
 • آخرین بروز رسانی: 2 هفته قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 700000
 • نسخه افزونه: 3.2.7
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.7 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 6.0.2
 • حداقل نسخه وردپرس :5.6
دانلود افزونه وردپرس چند زبانه
(0) افزودن به علاقه مندی ها

در این آموزش به معرفی بهترین افزونه رایگان چند زبانه کردن سایت وردپرس polylang خواهیم پرداخت که برای ترجمه قسمت های مختلف سایت و اضافه کردن زبان های مختلف به سایت استفاده می شود.

منظور از سایت چند زبانه در وردپرس چیست؟

سایت های چند زبانه سایت هایی هستند که به چند زبان مختلف در دسترس هستند . به این صورت که یا کاربران سایت می توانند زبان مورد نظر خود را انتخاب کنند یا زبان کاربر به طور خودکار تشخیص داده می شود.

برای چند زبانه کردن سایت وردپرس چند راه حل وجود دارد اول اینکه در سایت خود چند پوشه ایجاد کنیم و روی هر کدام یک وردپرس نصب کنیم به زبان های مختلف مثل htttp://test.com/en , htttp://test.com/fa که البته راه حل بهینه ای نیست چون علاوه بر اشغال امکانات هاست . باید سایت خود را از چند پیشخوان جداگانه مدیریت کنید.

راه حل دیگر به معنای چند زبانه کردن سایت نیست بلکه شما می توانید بویسله ی افزونه به صورت خودکار سایت را به زبان های دلخواه ترجمه کنید. مثل افزونه ترجمه گوگل وردپرس GTranslate.

راه حل بهتر استفاده از افزونه برای چند زبانه کردن سایت وردپرس است چون در این صورت به جای ایجاد چند سایت مختلف هر محتوا را به چند زبان ترجمه می کنیم(چند نسخه به زبان هم مختلف ایجاد می کنیم.) همچنین این گزینه برای سئوی سایت نیز بهتر است چون تگ های hreflang را برای هر صفحه به صورت خودکار قرار می دهد. در این آموزش به معرفی افزونه رایگان polylang خواهیم پرداخت.

افزونه چند زبانه کردن وردپرس رایگان

برای ترجمه و چند زبانه کردن سایت وردپرس سه افزونه مطرح با نام های wpml,TranslatePress ,polylangکه هر ۳ این افزونه ها امکانات لازم برای چند زبانه کردن سایت را دارا هستند مثل:

 • امکان ترجمه پست های مختلف مثل نوشته ها ، برگه ها ، محصولات، دسته ها ، برچسب ها ،منو ها ، ویچت ها و…
 • امکان ترجمه افزونه ها و قالب های مختلف
 • آدرس های مناسب سئو برای هر زبان مختلف

اما مزیت polylang نسب به دو افزونه دیگر در رایگان بودن آن است . هر چند برای برخورداری از امکانات کامل مثل سازگاری کامل با ووکامرس نیاز به نصب نسخه حرفه ای است اما نسخه رایگان هم دارای امکانات خوبی است که در ادامه ی آموزش به معرفی آن خواهیم پرداخت.

توصیه می شود بخوانید: ترجمه افزونه ها در وردپرس به ۳ روش مختلف

ساخت سایت چند زبانه با افزونه polylang

افزونه polylang یک افزونه رایگان است که به سادگی با آن می توانید یک سایت چند زبانه را ایجاد و مدیریت کنید. البته اگر در سایت خود از افزونه فروشگاه ساز ووکامرس استفاده می کنید بهتر است نسخه حرفه ای افزونه یا افزودنی ووکامرس آن را خریداری کنید.

برای استفاده از افزونه ابتدا باید آن را نصب کنیم .برای آشنایی بیشتر می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را در سایت دنبال کنید.بعد از نصب و فعال سازی بلافاصله وارد مراحل پیکربندی سریع می شوید.

پیکربندی سریع به شما کمک می کند که تنظیمات اولیه مثل انتخاب زبان ها را به سرعت انجام دهید و زبان پیش فرض برای مطالب ، دسته ها و… را که از قبل وجود دارند انتخاب کنید. اما در صورتی هم که از این مراحل عبور کنید به راحتی می توانید این تنظیمات را از پیشخوان افزونه هم انجام دهید.

ما از مراحل پیکربندی سریع رد می شویم و وارد تنظیمات اصلی افزونه می شویم.(توصیه می شود این مراحل را برای تنظیمات سریع تر انجام دهید).

اولین گام انتخاب زبان هاست کافی است به قسمت زبان ها>زبان ها در پیشخوان وردپرس بروید و مانند تصویر زیر به ترتیب زبان های مورد نظر را انتخاب کنید.

افزونه چند زبانه وردپرس رایگان
انتخاب زبان ها polylang

اکنون از قسمت زبان ها به بخش ترجمه عبارت ها بروید. از این قسمت می توانید عنوان و توضیحات سایت را به زبان های انتخابی خود ترجمه کنید. همچنین امکان انتخاب فرمت نمایش تاریخ برای هر زبان و ترجمه برخی عبارات ابزارک ها وجود دارد.

ترجمه عبارت ها در افزونه polylang
ترجمه عبارت ها در افزونه polylang

ترجمه برگه ها ، نوشته ها و مطالب با افزونه polylang

شما می توانید همه ی مطالب خود مثل برگه ها، نوشته ها و حتی پست تایپ های سفارشی مثل محصولات را به زبان های انتخابی خود به راحتی ترجمه کنید.مانند تصویر زیر هنگام افزودن نوشته در قسمت زبان ها باید زبان مورد نظر خود را انتخاب و محتوا را منتشر کنید سپس با کلیک بر روی علامت “+” به همه ی زبان های انتخابی ترجمه کنید.

ترجمه مطالب با افزونه چند زبانه polylang
ترجمه نوشته ها(زبان اصلی)
polylange translate1
ترجمه نوشته ها(زبان دوم)

ترجمه دسته ها ، برچسب ها ، منو ها، ابزارک ها به چند زبان

ترجمه دسته ها و برچسب ها بسیار ساده است. فقط کافی است.یک دسته را به چند زبان مختلف ترجمه کنیم.به طور مثال ما در تصویر زیر ابتدا یک دسته به زبان فارسی ایجاد کرده ایم.

افزونه چند زبانه کردن وردپرس رایگان

سپس معادل آن را در زبان های دیگر ایجاد می کنیم فقط مانند تصویر زیر در قسمت ترجمه ها باید نام دسته معادل را در زبان دیگر ذکر کنیم.

ترجمه دسته ها با افزونه polylang
ترجمه دسته ها با افزونه polylang

ترجمه منو ها یا فهرست ها هم بسیار ساده است باید به تعداد زبان ها ، فهرست ایجاد کنیم و هر فهرست را به زبان مورد نظر اختصاص دهیم.

ترجمه فهرست ها با افزونه polylang
ترجمه فهرست ها با افزونه polylang

برای چند زبانه کردن ابزارک ها یا ویچت ها هم روال کار ساده است فقط کافی است هنگامی که ابزارک را اضافه می کنیم ترجمه به همه ی زبان ها را انتخاب کنیم در این صورت در بخش ترجمه ی عبارت ها می توانیم عنوان ، توضیحات و متن ابزارک ها را ترجمه کنیم.

چند زبانه کردن صفحه نخست سایت

برای صفحه نخست هم مانند تمام برگه ها و نوشته های دیگر که توضیح داده شد.باید چند نسخه به زبان های مختلف ایجاد کنیم.اگر به تمام زبان ها ایجاد نکنید یک هشدار به شما در این مورد می دهد.

در صورتی که صفحه نخست سایت شما به صورت یک برگه نیست و کد نویسی شده است. در این صورت می توانید از نرم افزار هایی مانند poedit برای ترجمه عبارات استفاده کنید. معمولا اکثر قالب های استاندارد فایل های لازم برای ترجمه عبارت ها به زبان های مختلف را دارند. و یا به چندین زبان ترجمه شده اند.

قرار دادن انتخاب گر زبان در منو ها و ابزارک ها

افزونه چند زبانه کردن وردپرس polylang یک تغییر دهنده ی زبان دارد که می توانید از آن در قسمت منو ها و ابزارک ها استفاده کنید. اگر به قسمت فهرست ها و یا ابزارک ها بروید به راحتی می توانید این انتخاب گر زبان را به مکان دلخواه خود اضافه کنید.در تصاویر زیر این تغییر دهنده های زبان را می بینید.

قرار دادن انتخاب گر زبان در منو ها و ابزارک ها
ابزارک تغییر دهنده ی زبان
انتخاب گر زبان ددر فهرست ها با افزونه polylang

تنظیمات افزونه polylang

در این قسمت تنظیمات کلی برای چند زبانه کردن سایت وردپرس قرار دارد.مثل نحوه نمایش آدرس ها و انتخاب پست تایپ ها برای ترجمه و…خوشبختانه تنظیمات کاملا به فارسی و مشخص است.

 تنظیمات افزونه چند زبانه polylang
تنظیمات افزونه چند زبانه polylang

اصلاحات URL

از این قسمت می توانید مشخص کنید که آدرس اینترنتی هر محتوا در زبان های مختلف به چه صورت باشد. که برای هر مورد با مثال مشخص شده است.به طور مثال یک محتوا به زبان انگلیسی ممکن است به این صورت به نمایش درآید: http://localhost/Emperiza/en/my-post/

افزونه چند زبانه کردن وردپرس رایگان
اصلاحات URL
 1. حذف یا حفظ عبارت language از آدرس های صفحات
 2. اگر این گزینه را بزنید آدرس صفحه اصلی به این صورت خواهد بود  http://www.yoursite.com/en/ برای هر زبان نه به صورت  http://www.yoursite.com/en/home/

تشخیص زبان مرورگر

تشخیص زبان مرورگر کاربر به صورت خودکار و نمایش محتوا به زبان کاربر. از این قسمت می توانید این گزینه را فعال یا غیر فعال کنید.

ترجمه رسانه

اگر این گزینه فعال باشد شما می توانید عنوان ، توضیحات و متن جایگزین تصاویر را از قسمت رسانه به زبان های انتخابی خود ترجمه کنید.

انواع پست سفارشی و طبقه بندی ها

می دانیم که وردپرس به جز پست های خود مثل برگه ها، نوشته ها از انواع پست تایپ های سفارشی که توسط قالب ها یا افزونه ها ایجاد می شوند هم پشتیبانی می کنند مثل نمونه کار ها ، محصولات و… از این قسمت می توانید انتخاب کنید که کدام پست تایپ های سفارشی به همراه تکسونامی ها(طبقه مندی ها) ترجمه شوند.

تنظیمات افزونه چند زبانه polylang
انواع پست سفارشی و طبقه بندی ها

همان طور که می بینید امکان ترجمه محصولات و دسته های ووکامرس هم وجود دارد اما برای ترجمه ی پیشرفته تر نیاز به افزودنی ووکامرس یا نسخه حرفه ای polylang خواهد بود.

هماهنگ سازی

در این قسمت می توانید انتخاب کنید که تنظیماتی که برای یک محتوا انجام می دهید معادل آن برای ترجمه نیز منتقل شود به طور مثال وقتی در زبانی فارسی دسته تلویزیون را انتخاب می کنید. دسته بندی معادل در زبان انگلیسی مثلا Tv هم انتخاب شود .همچنین این تنظیم برای تصاویر شاخص ، داده های متا ، تاریخ انتشار ، مطالب چسبان یا شاخص و…هم وجود دارد.

WPML compatibility

این تنظیم برای سازگاری افزونه polylang با افزونه چند زبانه WPML لحاظ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نحوه نصب افزونه وردپرس

نصب از پیشخوان
 1. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 2. نام افزونه را جستجو کنید(ترجیحا نام انگلیسی).
 3. بعد از پیدا شدن افزونه بر روی نصب کلیک کنید.
 4. بعد از نصب افزونه روی فعال سازی کلیک کنید تا افزونه فعال شود.
نصب فایل افزونه
 1. فایل فشرده افزونه با فرمت .zip از بالای همین صفحه یا مخزن وردپرس دانلود کنید.
 2. در صورت تجاری بودن افزونه بعد از خریدن آن ، فایل فشرده افزونه به شما تحویل داده می شود.
 3. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 4. بر روی دکمه بارگذاری افزونه کلیک کنید و فایل افزونه را از کامپیوتر خود انتخاب کنید.
 5. مانند حالت قبل بر روی نصب کلیک کنید تا فایل فشرده بارگذاری شود.
 6. بعد از بارگذاری فایل روی فعال سازی کلیک کنید.
در صورت نیاز به راهنمایی کامل می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را بخوانید.