افزونه اسکیما (schema) وردپرس چیست؟

افزونه اسکیما (schema) وردپرس چیست؟

 • آخرین بروز رسانی: 2 ماه قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 60000
 • نسخه افزونه: 1.7.9.2
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.5 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 5.7.2
 • حداقل نسخه وردپرس :4.0
دانلود افزونه وردپرس Schema
لینک دانلود
اطلاعات نویسنده
پژمان تیموری

2 سال عضو افزونه جو

در این آموزش می خواهیم به معرفی یکی از بهترین افزونه های اسکیما وردپرس Schema برای بهبود سئوی سایت و افزایش ورودی گوگل بپردازیم.

اسکیما Schema چیست ؟

اسکیما ها داده های ساخت یافته ای هستند که به گوگل کمک می کند سایت شما را بهتر بفهمد و در نتیجه نتایج بهتری به کاربران نمایش دهد. به طور مثال اگر سایت شما رستوران یا فروشگاه باشد می توانید بویسله ی داده های اسکیما این موضوع را به گوگل بگویید.

می دانیم که سایت ها بویسله ی کدهای html نوشته می شوند. اما کد های html توانایی لازم برای دادن اطلاعات کافی به گوگل ندارند . به طور مثال وقتی شما یک ویدیو به صفحه خود اضافه می کنید گوگل بوسیله ی کد های html می فهمد که ویدیو در سایت وجود دارد. اما با کد های Schema می توانید به گوگل بگویید که ویدیو در مورد چیست؟ زمان ویدیو چه قدر است ؟ حتی در کدام بخش ها در مورد چه مطالبی صحبت می کنید. بدین ترتیب گوگل ویدیو شما را در قسمت ویدیو ها می آورد.

تعداد اسکیما ها آن قدر زیاد است که حتی تصورش را هم نمی کنید این داده ها توسط سایت schema.org پشتیبانی و بروزرسانی می شوند. بعضی از این اسکیماهای مهم عبارتند از:

 • product: محصول ، نمایش محصولات به همراه قیمت در نتایج گوگل
 • book: کتاب
 • breadcrumb: نمایش ساختار سلسله مراتبی نوشته ها و پست ها ، در بالای همین صفحه می توانید ببینید.
 • Review, AggregateRating: نظرات و امتیاز کاربران برای نمایش ستاره دار محصولات گوگل
 • Organization: سازمان ، اضافه کردن اطلاعات سازمان مثل آدرس ها ، تلفن ها و لوگو برای نمایش در گوگل
 • person: شخص
 • faq: پرسش و پاسخ ، در پاییین همین صفحه سوالات متداول این مقاله را می توانید ببینید.
 • و…

برای اینکه با یک نمونه از این اسکیما ها آشنا شوید می توانید نام یکی از افراد مشهور را در گوگل سرچ کنید خواهید دید که گوگل یک تصویر بزرگ به همراه اطلاعات و توضیحات کامل به همراه شبکه های اجتماعی به کاربر نمایش می دهد به این نوع اسکلیما گراف دانش یا knowledge graph گفته می شود که برای نمایش اطلاعات شرکت ها نیز از آن استفاده می شود.

اسکیما Schema چیست ؟
اسکیما گراف دانش(شکل ۱)

افزونه اسکیما وردپرس چیست؟

افزونه اسکیما یا schema افزونه ای است که برای ایجاد سریع انواع داده های ساخته یافته می توانید از آن استفاده کنید. این افزونه به شما کمک می کند سایت شما بهتر توسط گوگل دیده شود در نتیجه به بهبود سئوی سایت شما و دیده شدن شما توسط گوگل کمک می کند.اسکیماهای زیادی توسط این افزونه پشتیبانی می شوند.

البته افزونه های دیگری مثل افزونه یوست سئو و افزونه های سئو دیگر نیز در وردپرس schema اضافه می کنند .در این زمینه می توانید دوره آموزش سئو وردپرس با افزونه yoast seo  premium ویدیویی را ببینید. یا افزونه فروشگاهی ووکامرس اسکیما های محصول و امتیاز ستاره ای کاربران را اضافه می کند.

آموزش کار با افزونه schema

افزونه schema را در بخش جستجوی افزونه های وردپرس جستجو و سپس نصب و فعال سازی کنید .(در این زمینه می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را بخوانید). همچنین شما می توانید آن را از بالای همین صفحه دانلود و نصب کنید.

بعد از نصب نام schema به منوی وردپرس اضافه می شود با کلیک بر روی آن تنظیمات افزونه باز می شود. در این قسمت شما می توانید اسکیما های دلخواه خود را فعال کنید.

آموزش کار با افزونه schema
آموزش کار با افزونه schema
 • Site Type: نوع سایت را شامل blog (وبلاگ) ، shop (فروشگاه) ، news (اخبار) و…انتخاب کنید.
 • logo: انتخاب لوگوی سایت

به این ترتیب گوگل از این اسکیما ها برای شناسایی نوع سایت و استفاده در نتایج جستجو استفاده می کند.

تنظیمات اسکیما گراف دانش

از اسکیمای گراف دانش knowledge graph برای نمایش اطلاعات شخص ، ساز مان های مختلف و شرکت ها همان طور که در شکل ۱ اشاره شد در نتایج گوگل استفاده می شود.

تنظیمات اسکیما گراف دانش
تنظیمات اسکیما گراف دانش

Organization info: اطلاعات شخص یا زمان ، در ابتدا باید نوع سایت خود شرکت (organization) یا شخص(person) را انتخاب کنید. و بر این اساس نام ، آدرس سایت و لوگوی خود را وارد کنید. مانند تصویر بالا. برای شخص لوگو وجود ندارد.

search results: نحوه نمایش سایت در نتایج جستجو

افزونه schema وردپرس
افزونه schema وردپرس
 • Sitelinks Search Box: اسکیمای جعبه ی جستجو که به همراه لینک صفحه اصلی لینک های دیگر را هم به نمایش می گذارد.
 • Site name: نمایش نام سایت در نتایج جستجو که در ایتدا باید نام و سپس یک نام جایگزین را وارد کنید.

برای آشنایی با این نوع اسکیما Sitelinks Search Box یا همان جعبه جستجو اگر همین الان سایت “افزونه جو” را در گوگل جستجو کنید می بینید که لینک های مهم دیگری به همراه لینک به صفحه ی اصلی می آورد.

 اسکیما Sitelinks Search Box
اسکیما Sitelinks Search Box

Social Profiles: در این قسمت شما می توانید لینک های شبکه های اجتماعی مختلف خود را وارد کنید تا گوگل در گراف دانش از آن استفاده کند.

Corporate contacts: اطلاعات تماس، اگر یک سایت شرکتی و یا فروشگاهی هستید این اطلاعات را حتما وارد کنید. تا در گراف دانش گوگل از آن ها استفاده کند.

تنظیمات افزونه اسکیما
تنظیمات افزونه اسکیما

در بخش Contact Type ، می توانید نوع ارتباط را وارد می کند ، به طور مثال حالت پیش فرض پشتیبانی مشتریان است. در ادامه هم باید تلفن تماس و آدرس صفحه ارتباط با ما را وارد کنید.

تنظیمات schemas

از این قسمت می توانید علاوه بر اسکیما های اولیه ، اسکیما های بیشتری را برای سایت خود فعال کنید. این قسمت تنظیمات خاصی ندارد فقط باید schema های مورد نیاز خود را فعال کنید.

تنظیمات schemas
تنظیمات schemas

WPHeader and WPFooter: اسکیمای هدر و فوتر ، شناساندن ناحیه های هدر و فوتر به گوگل

Comments: اسکیمای نظرات کاربران ، این اسکیما به خصوص برای صفحاتی که نظرات زیادی دارد می تواند به بهبود سئوی این صفحات کمک کند.

Breadcrumbs: نمایش سلسله مراتب نوشته ها و پست ها ، معمولا این نوع اسکیما در قالب های مختلف وجود دارد .همچنین افزونه های ووکامرس و یوست سئو هم این امکان را ایجاد می کنند. در صورتی که قالب شما این امکان را نداشت می توانید این قسمت را از اینجا فعال کنید. مثل خانه>افزونه ها>افزونه سئو

Special pages: در این بخش می توانید صفحات خاص مثل صفحات درباره و تماس با ما را به افزونه برای ایجاد اسکیما معرفی کنید.

embeds: فعال سازی اسکیمای ویدیو و صوت که از سایت هایی مثل یوتیوب در سایت خود قرار می دهیم .

تنظیمات اسکیمای پست ها

علاوه بر تنظیماتی کلی برای فعال سازی اسکیما های مختلف وجود دارد. از قسمت types افزونه schema می توانید پست تایپ های مختلف سایت خود مثل نوشته ها، برگه ها و… را ببینید و با کلیک بر روی ویرایش نوع اسکیمای این پست ها را سفارشی سازی کنید.

افزونه اسکیما وردپرس
افزونه اسکیما وردپرس

به طور مثال اگر یک پست تایپ دیگر برای اخبار داشته باشید. می توانید از این بخش نوع اسیمای سایت خود را بر روی NewsArticle قرار دهید.مانند تصویر زیر:

تنظیمات اسکیمای پست ها

بعد از ذخیره سازی تنظیمات این قسمت اگر یکی از پست های خود را باز کنید در پایین آن نیز تنظیمات اسکیما های مختلف مثل ویدیو و searchbox قرار دارند.

خلاصه آموزش

در این آموزش ما با یکی از بهترین افزونه های رایگان وردپرس برای افزودن داده های ساختار یافته یا همان اسکیما ها به وردپرس آشنا شدیم . البته این افزونه نسخه تجاری نیز دارد که نوع های بیشتری از اسکیما را شامل می شود. در صورتی که سوال یا ابهامی دارید می توانید در بخش نظرات باما مطرح کنید.

آیا افزودن اسکیما به سایت باعث بهبود سئوی سایت می شود؟

بله با توجه به این که داده های اسکیما به گوگل در درک بهتر ساختار سایت و نوع محتوای شما کمک می کند. و باعث می شود گوگل نتایج بهتری به کاربران نمایش دهد در نتیجه نرخ کلیک شما نیز افزایش خواهد یافت.

آیا می توان اسکیما ها را به صورتی دستی هم اضافه کرد؟

بله در صورتی که با کدنویسی آشنایی داشته باشید می توانید نوع اسکیمای دلخواه خود را از سایت schema.org پیدا کرده و با پر کردن فیلد ها به صورت پویا اسکیما های مختلف را در سایت قرار دهید.

داده های ساخت یافته (structured data) را چگونه تست کنیم؟

برای اطمینان از خروجی بدون خطای اسکیما های تولید شده و همچنین اینکه چند نوع structured data در سایت فعال هستند. می توانید از ابزار تست گوگل در این زمینه استفاده کنید.کافی است آدرس صفحه مورد نظر خود را وارد کنید و سپس بر روی اجرا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز آموزشی برای این افزونه تهیه نشده است.