افزونه دکان برای وردپرس چیست؟ آموزش افزونه دکان ووکامرس-افزونه Dokan

افزونه دکان برای وردپرس
 • آخرین بروز رسانی: 4 روز قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 60000
 • نسخه افزونه: 3.7.0
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.6 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 6.0.2
 • حداقل نسخه وردپرس :5.4
دانلود افزونه وردپرس دکان – بهترین راه حل برای ایجاد مارکت‌پلیس چندفروشنده در ووکامرس – آمازون، ای‌بِی یا اتسی خودتان را بسازید.
(0) افزودن به علاقه مندی ها

افزونه دکان برای وردپرس یک افزونه برای پیاده سازی سیستم چند فروشندگی در ووکامرس است. که در دو نسخه رایگان و تجاری عرضه شده است.با افزونه Dokan وردپرس امکان ایجاد سایت هایی همچون آمازون، دیجی کالا ،ژاکت و… وجود دارد.

افزونه دکان برای وردپرس چیست؟

افزونه دکان، یک افزونه اختصاصی برای ایجاد سیستم چند فروشندگی بر پایه ی ووکامرس است. به این صورت که علاوه بر این که شما می توانید محصولات خود را بفروشید. با فروش محصولات دیگران نیز درصدی از فروش آن ها نصیب شما می شود. این کار علاوه بر این که به تقویت فروشندگان دیگر کمک می کند باعث تقویت و گستردگی برند شما نیز خواهد شد. در وردپرس شما می توانید با نصب افزونه ووکامرس و سپس افزونه Dokan این سیستم را پیاده سازی کنید.

ویژگی های افزونه Dokan

همان طور که گفته شد افزونه دکان در دو نسخه تجاری و رایگان عرضه شده است . که نسخه تجاری این افزونه به همراه ماژول های جانبی و برخی امکانات بیشتر است. اما نسخه رایگان هم همه ی امکانات لازم برای راه اندازی سیستم چند فروشندگی را داراست. در ادامه برخی ویژگی های این افزونه وردپرس لیست شده است.

 • امکان ثبت نام فروشندگان مختلف در سمت کاربر(front end) و به صورت کاملا هماهنگ با ووکامرس
 • پشتیبانی از زبان های مختلف از جمله فارسی
 • صفحه فروشگاه اختصاصی برای هر کاربر با آدرس منحصر به فرد
 • ایجاد صفحه فروشندگان به صورت اختصاصی
 • مدیریت صفحه فروشگاه توسط فروشندگان ، ایجاد انواع محصول ،قیمت گذاری، تخفیف و…
 • گزارشات پیشرفته کلی و چزئی برای مدیر در پیشخوان وردپرس و برای هر فروشنده به صورت اختصاصی
 • تعیین در صد کمیسیون حاصل از فروش محصولات برای سایت
 • پشتیبانی کامل از انواع روش های پرداخت و به صورت کاملا هماهنگ با ووکامرس
 • قالب اختصاصی برای سفارشی سازی فروشگاه(نسخه پرو)
 • سازگاری با بیشتر قالب ها
 • ماژول های متعدد برای افزودن امکانات بیشتر(نسخه پرو)
 • تخفیف های پیشرفته ،کوپن تخفیف و… (نسخه پرو)
 • و…

آموزش نصب و پیکربندی افزونه چند فروشندگی دکان

همان طور که پیش از این هم گفته شد برای نصب افزونه دکان باید ووکامرس بر روی فروشگاه شما فعال باشد. نسخه رایگان این افزونه وردپرس را می توانید به راحتی از پیشخوان وردپرس نصب کنید.(در این زمینه می توانید نحوه نصب افزونه در وردپرس ). را بخوانید. بعد از نصب بلافاصله وارد مراحل پیکربندی سریع برای افزونه Dokan می شوید. اگر با ووکامرس آشنایی کامل داشته باشید، مراحل آن بسیار شبیه پیکربندی ووکامرس و به فارسی است.

مرحله اول خوش آمد گویی: با کلیک بر روی “آغاز نصب سریع” وارد مراحل پیکربندی سریع افزونه دکان شوید.اگر فعلا نمی خواهید این تنظیمات را انجام دهید روی گزینه دوم کلیک کنید. این تنظیمات را بعدا هم می توانید انجام دهید اما با طی این مراحل به سرعت می توانید فروشگاه خود را راه اندازی کنید.

افزونه دکان برای وردپرس
افزونه دکان برای وردپرس

تنظیمات فروشگاه:در این مرحله ابتدا آدرس فروشگاه را می توانید تنظیم کنید یا به حالت پیش فرض قرار دهید.همچنین باید تعیین کنید که گیرنده هزینه حمل ونقل مدیر باشد یا فروشنده. در صورتی که ارسال توسط فروشنده صورت می گیرد باید روی فروشنده قرار دهید.

پیکربندی افزونه دکان

مرحله فروش: در این مرحله در ابتدا حالت چند فروشندگی افزونه دکان را فعال می کنید. در ادامه می توانید کمیسیون حاصل از درآمد فروش فروشندگان را برای مدیر سایت به درصد و یا مقدار ثابت تعیین کنید. گزینه آخر تعیین وضعیت سفارش را اگر فعال کنید به فروشنده ها اجازه تغییر وضعیت سفارشات را می دهید.

افزونه دکان ووکامرس
افزونه دکان ووکامرس

مرحله برداشت: در این مرحله روش برداشت وجه توسط فروشندگان را تعیین می کنید که معمولا بهترین روش می تواند همان انتقال مستقیم بانکی توسط سایت باشد. در ادامه می توانید یک محدودیت برای برداشت توسط فروشندگان (حداقل موجودی حساب یا درآمد فروشندگان برای برداشت) تعیین کنید . و در آخر می توانید این شرط را تعیین کنید که تا زمانی که وضعیت سفارش به حالت تکمیل شده نیست نمی تواند درآمد فروش را دریافت کند.

افزونه چند فروشندگی دکان
افزونه چند فروشندگی دکان

در مرحله بعد دو افزونه کمکی به شما پیشنهاد می دهد که یکی از آن ها برای ایجاد فرم تماس در صفحه اختصاصی هر فروشگاه است. که می توانید از این مراحل رد در شوید در مرحله آخر شما را به پیشخوان وردپرس برای انجام تنظیمات بیشتر هدایت می کند.

افزونه دکان برای وردپرس
افزونه دکان برای وردپرس

بعد از انجام پیکربندی اولیه افزونه Dokan عملا سیستم چند فروشندگی وردپرس برای سایت شما راه اندازی شده است. در ادامه با ما باشید تا با نحوه کار با این افزونه وردپرس بیشتر آشنا شویم.

تنظیمات افزونه دکان برای مدیر وردپرس

تنظیمات افزونه دکان وردپرس به دو بخش کلی تقسیم می شود. تنظیمات کلی که مربوط به مدیر است که در پیشخوان وردپرس مدیر می تواند به آن دسترسی یابد . هر فروشنده هم یک پنل اختصاصی در front end یا سمت کاربر دارد که می تواند تنظیمات صفحه فروشگاه خود مثل افزودن محصول و… را انجام دهد.تنظیمات برای مدیر وردپرس به شکل زیر است.

افزونه دکان ووکامرس
افزونه دکان ووکامرس
 • پیشخوان: آمار مربوط به افزونه دکان مثل تعداد فروشندگان، فروش ها، کمیسیون ها دریافت شده و…
 • برداشت: درخواست های برداشت ایجاد شده توسط فروشندگان در این بخش قرار دارند.
 • vendors: لیستی از فروشندگان شما که در سایت ثبت نام کرده اند در این بخش قرار دارند که می توانید آن ها را فعال یا غیر فعال هم بکنید.
افزونه چند فروشندگی دکان
افزونه چند فروشندگی دکان

تنظیمات: در این بخش تنظیمات کلی افزونه قرار دارد که برخی از آن ها مربوط به همان پیکربندی اولیه است. البته تنظیمات گسترده تری را در این بخش می توانید اعمال کنید. آموزش کامل تنظیمات افزونه دکان را می توانید در سایت افزونه جو دنبال کنید.

ثبت فروشنده جدید در افزونه دکان

بلافاصله بعد از انجام پیکربندی اولیه افزونه Dokan ، سیستم چند فروشندگی در وردپرس راه اندازی می شود. و چون این افزونه بر پایه ی ووکامرس راه اندازی شده است. فروشندگان می توانند از همان فرم های ثبت نام ووکامرس برای ثبت فروشگاه خود در سایت اقدام کنند. می دانیم که پس از نصب ووکامرس یک صفحه به نام حساب کاربری برای ثبت نام و ورود مشتریان ایجاد می شود که معمولا آدرس آن به این صورت است:http://domain.com/my-accont

با مراجعه به صفحه حساب کاربری مشاهده می کنید که با نصب افزونه دکان نحوه ثبت نام برای کاربران تغییر کرده و آن ها می توانند نقش خود را به عنوان مشتری و یا فروشنده انتخاب کنند. با انتخاب نقش فروشنده گزینه های بیشتری به فرم ثبت نام اضافه می شود:

افزونه Dokan
افزونه Dokan

در این فرم فروشنده باید یک نام برای فروشگاه خود، و یک آدرس انتخاب کند که به انتهای آدرس فروشگاه می چسبد. در صورتی که آدرس منحصر به فرد باشد مورد قبول واقع می شود. همان طور که می بیند هر فروشنده دارای یک آدرس اختصاصی برای خود است. بعد از زدن دکمه عضویت فرد وارد مراحل بعدی ثبت نام می شود که بسیار ساده است و شامل اطلاعات فردی و شماره حساب ها و … است.

بعد از اتمام مراحل ثبت نام و ایجاد فروشنده جدید؛ فرد می تواند از طریق آدرس منحصر به فرد خود مانند تصویر بالا به پیشخوان و تنظیمات صفحه فروشگاه خود دسترسی داشته باشد.

افزونه دکان ووکامرس
افزونه دکان ووکامرس

فروشنده در این صفحه می تواند فروشگاه خود را مدیریت کند. یعنی گزارشات مربوط به فروش و درآمد خود را مشاهده کند. محصولات جدید ایجاد کند، درخواست برای دریافت وجه داشته باشد و یا ظاهر فروشگاه خود را در قسمت تنظیمات مدیریت کند. البته گفتنی است در نسخه پرو یا حرفه ای افزونه دکان وردپرس امکانات بیشتری در اختیار فروشنده برای مدیریت فروشگاه وجود دارد.

دسترسی به فروشگاه و لیست فروشندگان در افزونه دکان

با فعال سازی و انجام تنظیمات افزونه چند فروشندگی دکان و ثبت نام فروشندگان با وارد کردن آدرس فروشگاه که در بخش پیکربندی توضیح داده شد. می توانید لیست فروشندگان را ببینید که آدرس آن معمولا به صورت http://domain.com/store می باشد.

لیست فروشندگان در افزونه دکان
لیست فروشندگان در افزونه دکان

همچنین با کلیک بر روی هریک از فروشندگان وارد صفحه اختصاصی آن ها می شوید که می توانید لیستی از محصولات آن ها و فروشگاه خود را ببینید.

صفحه هر فروشگاه افزونه دکان
صفحه هر فروشگاه افزونه دکان

خلاصه آموزش

در این آموزش با افزونه دکان یکی از بهترین افزونه های وردپرس برای ایجاد چند فروشندگی و ایجاد سایت هایی همچون دیجی کالا و آمازون آشنا شدیم. برای مدیریت بهتر فروشندگان و امکانات بیشتر توصیه می کنیم که از دکان حرفه ای استفاده کنید.

همچنین در صورتی که بخواهید فروشندگان خودشان بتوانند حمل و نقل را مدیریت کنند و متناسب با شهر و موقعیت روش های پستی و پیک موتوری را برای ارسال کالا تنظیم کنند توصیه می کنیم از افزونه حمل و نقل دکان استفاده کنید.

نظرات کاربران افزونه جو

 1. علی رضایی گفت:

  سلام.توی افزونه دکان پرو چطوری میشه ۲ دسته بندی برای یک محصول انتخاب کرد؟؟برای من فقط یک دسته بندی میشه انتخاب کرد
  و اینکه اگه من بخوام وقتی کسی وارد سایتم میشه یا وارد اپلیکیشن میشه اول بتونه شهر خودشو انتخاب کنه و محله شو نسبت به اون محلش فروشگاههای نزدیکشو نشون بده چیکار باید بکنم.ممنون میشم جواب سوالهامو بدین.

  1. پژمان تیموری گفت:

   برای دسته بندی پیش فرض فقط یک دسته میشه اضافه کرد مگر اینکه ادمین محصول رو ویرایش کنه و دسته های بیشتری اضافه کنه. برای مورد دوم هم می توانید از یک برنامه نویس کمک بگیرید تا این مورد را اضافه کنه.

 2. امید محمدی گفت:

  برای تغییر متن درون عکس اول باید چیکار کرد؟؟

  1. پژمان تیموری گفت:

   منظورتون چه عکسی هست. اگر منظورتون اطلاعات فروشگاه است که هر فروشنده ای یک پنل دارد که می تواند محصولات خود را ویرایش کند و از قسمت تنظیمات ، اطلاعات فروشگاه مثل آدرس و… را وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نحوه نصب افزونه وردپرس

نصب از پیشخوان
 1. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 2. نام افزونه را جستجو کنید(ترجیحا نام انگلیسی).
 3. بعد از پیدا شدن افزونه بر روی نصب کلیک کنید.
 4. بعد از نصب افزونه روی فعال سازی کلیک کنید تا افزونه فعال شود.
نصب فایل افزونه
 1. فایل فشرده افزونه با فرمت .zip از بالای همین صفحه یا مخزن وردپرس دانلود کنید.
 2. در صورت تجاری بودن افزونه بعد از خریدن آن ، فایل فشرده افزونه به شما تحویل داده می شود.
 3. در پیشخوان وردپرس به قسمت افزونه ها>افزودن بروید.
 4. بر روی دکمه بارگذاری افزونه کلیک کنید و فایل افزونه را از کامپیوتر خود انتخاب کنید.
 5. مانند حالت قبل بر روی نصب کلیک کنید تا فایل فشرده بارگذاری شود.
 6. بعد از بارگذاری فایل روی فعال سازی کلیک کنید.
در صورت نیاز به راهنمایی کامل می توانید آموزش نحوه نصب افزونه در وردپرس به سه روش مختلف را بخوانید.