آموزش افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص

آموزش افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص

 • آخرین بروز رسانی: 2 هفته قبل
 • تعداد نصب های فعال:+ 80000
 • نسخه افزونه: 1.3.2
 • امتیاز کاربران وردپرس :4.6 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا 5.7.2
 • حداقل نسخه وردپرس :3.0
دانلود افزونه وردپرس Widget Context
لینک دانلود
اطلاعات نویسنده
سعید طاهری

11 ماه عضو افزونه جو

در این آموزش به معرفی افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص و پنهان کردن ابزارک ها در صفحات خاص با نام Widget Context می پردازیم. با استفاده از این افزونه می توانیم ابزارک ها را در صفحات خاصی از سایت مانند صفحه اصلی سایت، نوشته ها، برگه ها، صفحه آرشیو، صفحه نتایج جستجو و غیره نمایش داده یا پنهان کنیم. این افزونه در دو نسخه رایگان و پولی عرضه شده است. در این آموزش از نسخه رایگان استفاده می کنیم.

نصب و فعالسازی افزونه

آخرین نسخه افزونه را می توانید به صورت رایگان از بالای همین صفحه دانلود کنید. ( آموزش نصب افزونه وردپرس را در سایت افزونه جو می توانید دنبال کنید). بعد از فعالسازی افزونه آیتم “Widget Context” به منوی نمایش یا Appearance پنل مدیریت افزوده می شود.

افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص
آیتم افزونه در منوی نمایش وردپرس

با کلیک بر روی آیتم ذکر شده وارد صفحه تنظیمات افزونه می شویم.

پنهان کردن ابزارک ها در صفحات خاص
صفحه تنظیمات افزونه
 1. همانطور که در تصویر مشخص شده است به دو طریق می توان ابزارک ها را تنظیم کرد که در صفحات خاصی نمایش داده شوند یا پنهان شوند. راه اول استفاده از سفارشی ساز وردپرس و راه دوم در صفحه نمایش/ابزارک ها است. هر دو روش شباهت زیادی دارند و در ادامه مطلب توضیح داده شده است.
 2. تنظیمات عمومی به منظور تعیین معیارهایی که برای تعیین شرط نمایش یا پنهان سازی ابزارک ها در صفحات خاص به شرح زیر هستند:
  • Custom Post Types and Taxonomies : پست تایپ ها و تاکسونومی های سفارشی. با فعالسازی این گزینه امکان نمایش یا پنهان سازی ابزارک ها بر اساس پست تایپ ها و تاکسونومی های سفارشی وجود خواهد شد.
  • Global Sections : بخش های عمومی. منظور تگ های استاندارد وردپرس مانند صفحه اصلی، صفحه وبلاگ، همه برگه ها، همه نوشته ها، صفحات آرشیو و غیره است.
  • Word Count : تعداد واژگان. با فعالسازی این گزینه امکان نمایش یا پنهان سازی ابزارک ها بر اساس تعداد واژه های موجود در صفحه فراهم می شود.
  • Target by URL : با فعاسازی این گزینه می توانیم برگه ها و نوشته ها را بر اساس url آنها انتخاب کنیم. امکان استفاده از wildcard نیز وجود دارد.
  • Exclude by URL : با فعالسازی این گزینه می توانیم برگه ها و نوشته ها را بر اساس url آنها استثنا کنیم. امکان استفاده از wildcard نیز وجود دارد.
  • Notes (invisible to public) : با فعالسازی این گزینه باکسی برای افزودن یادداشت در ابزارک ها افزوده می شود. این باکس در فرانت سایت نمایش داده نمی شود.

فراموش نکنید که بعد از انتخاب گزینه های مورد نظر با کلیک بر گزینه “ذخیره تغییرات” عملیات ذخیره سازی را انجام دهید.

تنظیم نمایش یا پنهان سازی ابزارک ها با استفاده از سفارشی ساز وردپرس

برای ورود به بخش سفارشی سازی وردپرس می توانید از مسیر “نمایش / سفارشی سازی” استفاده کنید. همچنین می توانید در حالت نمایش فرانت بر روی گزینه سفارشی سازی کلیک کنید.

پنهان کردن ابزارک ها در صفحات خاص
سفارشی سازی در وردپرس

در قسمت سفارشی سازی وردپرس وارد بخش “ابزارک ها” شده و ابزارک مورد نظر را انتخاب می کنیم.

افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص
تنظیمات ابزارک ها در سفارشی سازی وردپرس

همانطور که مشاهده می کنید در انتهای فیلدهای ابزارک فیلد Widget Context اضافه شده است. این فیلد دارای یک دراپ داون است که شامل ۴ گزینه است.

پنهان کردن ابزارک ها در صفحات خاص
گزینه های اصلی افزونه

گزینه های اصلی افزونه

 1. Show widget everywhere : حالت پیش فرض که ابزارک در همه جا نمایش داده می شود.
 2. Show widget on selected : ابزارک در برگه ها و نوشته های انتخابی نمایش داده می شود.
 3. Hide widget on selected : ابزارک در برگه ها و نوشته های انتخابی پنهان می شود.
 4. Hide widget everywhere : ابزارک در همه جا پنهان می شود.

با انتخاب گزینه ۲ و ۳ فیلدهای معیارهای انتخاب برگه ها و پست ها نمایش داده می شوند که عبارتند از:

 • Custom Post Types and Taxonomies : انتخاب بر اساس پست تایپ ها و تاکسونومی های سفارشی
انتخاب بر اساس پست تایپ ها و تاکسونومی های سفارشی
 • Global Sections : گزینه های عمومی مانند صفحه فرانت اصلی، صفحه وبلاگ و غیره
انتخاب بر اساس معیارهای عمومی
 • Word Count : انتخاب بر اساس تعداد واژه. نخست باید تیک فعالسازی این گزینه را بزنیم. سپس تعداد واژه و عملگر مورد نظر شامل تعداد کمتر یا بیشتر از تعداد واژه تعیین شده را انتخاب می کنیم.
انتخاب بر اساس تعداد واژه
 • Target by Url : در این باکس می توانیم برگه ها و نوشته ها را بر اساس url آنها انتخاب کنیم. هر url باید در یک خط جدید وارد شود. همچنین امکان استفاده از wildcard نیز وجود دارد. به عنوان مثال عبارت page/example فقط یک برگه خاص را انتخاب می کند و عبارت page/* تمامی url ها را انتخاب می کند.
 • Exclude by URL : همانند مورد بالاست با این تفاوت که برگه url های وارد شده استثناء می شوند.
انتخاب بر اساس url
 • Notes : در صورت نیاز می توان یادداشت در این قسمت اضافه کرد.
افزودن یادداشت

تنظیم نمایش یا پنهان سازی ابزارک ها از منوی نمایش / ابزارک ها

تنظیمات این روش نیز دقیقا همانند روش بالاست. کافی است به مسیر نمایش/ابزارک ها برویم و برای ابزارک مورد نظر شروط لازم برای نمایش یا پنهان سازی در برگه ها و صفحات مختلف را تعیین کنیم. این موارد دقیقا همانند روش بالا است که در این قسمت توضیح داده شد.

افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص
منوی ابزارک ها در پنل ادمین وردپرس

خلاصه آموزش

ابزارک ها بخش مهمی از سایت های وردپرسی را تشکیل می دهند. ابزارک ها در بخش های مختلف سایت مانند هدر، فوتر و نوار کناری قابل استفاده هستند. به منظور سفارشی سازی نمایش ابزارک ها از افزونه نمایش ابزارک ها در صفحات خاص و پنهان کردن ابزارک ها در صفحات خاص با نام Widget Context استفاده می کنیم.

پس از نصب افزونه در هر ابزارک فیلد جدیدی برای انتخاب و تعیین شروط لازم برای نمایش یا پنهان سازی ابزارک در صفحات خاص در اختیار ما قرار می گیرد. این معیارها شامل نمایش و مخفی سازی در همه صفحات، نمایش و فعالسازی بر اساس پست تایپ و تاکسونومی سفارشی، تعداد واژه های برگه یا نوشته، آدرس URL صفحه و غیره است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز آموزشی برای این افزونه تهیه نشده است.