افزونه wp rocket

افزونه wp rocket و آموزش کامل تنظیمات آن

 • آخرین بروز رسانی:
 • تعداد نصب های فعال:+
 • نسخه افزونه: نسخه اخیر
 • امتیاز کاربران وردپرس :5 از 5 ستاره
 • نسخه وردپرس : آزمایش شده تا
 • حداقل نسخه وردپرس :
دانلود افزونه وردپرس wp-rocket
لینک دانلود
اطلاعات نویسنده
سعید طاهری

11 ماه عضو افزونه جو

در این آموزش به معرفی افزونه wp rocket و نحوه کار با این افزونه سرعت وردپرس می پردازیم. همچنین چگونگی انجام تنظیمات افزونه wp rocket به منظور بهره برداری کامل از قابلیت های این افزونه را توضیح خواهیم داد. با استفاده از این افزونه کش می توانید در کمتر از ده دقیقه شاهد افزایش سرعت و عملکرد فوق العاده سایت خود باشید.

افزونه wp rocket یا موشک وردپرس مشهورترین و محبوب ترین افزونه کش برای وردپرس است. مهمترین مزیت این افزونه این است که بلافاصله بعد از نصب کار خودش را شروع می کند و بهبود سرعت و عملکرد سایت را شاهد خواهیم بود. اما به منظور بهره گیری کامل از قدرت این افزونه می توانیم تنظیمات مختلفی که در افزونه قرار دارد را نیز مطابق نظر خودمان تنظیم کنیم. در ادامه آموزش تنظیمات افزونه wp rocket را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

توصیه می شود بخوانید: آموزش افزایش سرعت وردپرس به صورت گام به گام

مهمترین مزایا و قابلیت های افزونه wp rocket به شرح زیر است:

 • کش کردن صفحات
 • پیش بارگذاری کش
 • فشرده سازی فایل ها
 • بارگزاری lazy load تصاویر
 • پشتیبانی از CDN
 • سازگار با وردپرس شبکه
 • سازگاری با woocommerce

کش چیست و چه تاثیری بر سرعت سایت دارد؟

امروزه تمامی سایت ها از حالت استاتیک به پویا تبدیل شده اند. همچنین سرعت بارگذاری صفحات سایت یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذاربر رضایت کاربران سایت است. امروزه کاربران بیشتر از چند ثانیه برای بارگیری صفحات صبر نمی کنند!

سایت های پویا برای خواندن اطلاعات درخواست های زیادی به سرور ارسال می کنند که باعث کاهش سرعت و افزایش مصرف منابع سرور می شود. کش کردن صفحات بدین معنی است که یک نسخه استاتیک از صفحات سایت ذخیره می شود و هنگامی که کاربر از صفحات سایت بازدید می کند بجای دریافت اطلاعات از سرور، نسخه استاتیک به کاربر نمایش داده می شود. افزونه wp-rocket برای کش کردن صفحات سایت های وردپرسی ساخته شده است و سرعت بارگذاری صفحات سایت را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.

wp-rocket فایل های js , css , html را بهینه سازی می کند.

آموزش کار با افزونه wp rocket

ابتدا باید افزونه را نصب کنید. توجه کنید که این افزونه نسخه رایگان ندارد، در صورت نیاز به افزونه کش رایگان می توانید از افزونه کش وردپرس- WP Super Cache که تا حد زیادی می تواند بر سرعت سایت شما تاثیر داشته باشد استقاده کنید.

بعد از فعالسازی صفحه پیشخوان wp rocket نمایش داده میشود.

افزونه wp rocket
فعالسازی افزونه wp rocket

تنظیمات افزونه wp rocket

در ادامه به توضیحات بخش های مختلف تنظیمات افزونه می پردازیم.

کش

زبانه کش
 1. کش موبایل: تیک این گزینه را زده وکش موبایل را فعال کنید. همچنین تیک گزینه “جداسازی فایل های کش برای دستگاه های موبایل” را هم بزنید. بدین ترتیب هنگام بازدید سایت با دستگاه های تلفن همراه و تبلت ها یک نسخه استاتیک در گوشی کاربران کش می شود و سرعت بارگذاری سایت در بازدیدهای بعدی کاربران افزایش می یابد.
 2. کش کاربر: این گزینه زمانی کاربرد دارد که کاربران برای مشاهده محتوای سایت نیاز به لاگین کردن داشته باشند. به عنوان مثال اگر کاربران با خرید بسته های اشتراک و عضویت می توانند به محتوای سایت دسترسی داشته باشند این گزینه را فعال کنید.
 3. طول عمر کش: در این فیلد بازه زمانی تولید مجدد کش و حذف کش عمومی قبلی را تعیین می کند. به صورت پیش فرض این بازه ۱۰ ساعت تنظیم شده است که در اکثر موارد مناسب است. اگر یک سری خطا به صورت دوره ای دریافت می کنید این بازه را کوتاهتر کنید. اگر بروزرسانی سایت را به طور متناوب انجام نمی دهید می توانید این بازه را افزایش دهید.

بهینه سازی فایل

کار با افزونه wp rocket
بهینه سازی فایل های css و js

بهینه سازی فایل های استایل css و فایل های اسکریپت js در این قسمت انجام می شود.

فایلهای css
 1. فایل های css: گزینه های موجود عبارتند از
  • فشرده سازی فایل های css: این گزینه را فعال کنید. با فعال کردن این گزینه فضاهای خالی و کامنت های موجود در فایل های css حذف شده و یک نسخه مینیمال از فایل های استایل css ایجاد می شود. این کار باعث کاهش حجم فایل ها و افزایش سرعت بارگذاری آنها می شود.
  • ادغام فایل های css: این گزینه را فعال کنید تا تمامی فایل های استایل css در یک فایل ترکیب شوند و بدین ترتیب تعداد درخواست های HTTP کاهش یابد. اگر در وبسایت شما از پروتکل HTTP/2 استفاده شده است نیازی به فعال کردن این گزینه نیست.
  • فایل های css مستثنی شده: در صورتی که بخواهید از فشرده سازی و ترکیب برخی از فایلهای css جلوگیری کنید می توانید آدرس آنها را در این باکس وارد کنید.
  • بهینه سازی تحویل css: فعالسازی این گزینه باعث افزایش سرعت بارگذاری می شود. اما نخست سایت بدون استایل بارگذاری می شود و سپس سایر اجزا لود می شوند.
  • cssهای معوق بحرانی: در صورتی که گزینه بهینه سازی تحویل css را فعال کردید اما نیاز باشد که یک یا چند فایل css را از این قاعده مستثنی کنید می توانید آدرس آنها را در این قسمت وارد کنید.
فایل های جاوا اسکریپت
 1. فایل های جاوا اسکریپت. گزینه های موجود عبارتند از:
  • Remove jQuery Migrate: از نسخه ۳.۶ به بعد فایل jQuery Migrate به صورت خودکار در سایت بارگذاری می شود. در بسیاری از موارد نیازی به بارگذاری این فایل نیست. با فعالسازی این گزینه یک درخواست HTTP اضافی حذف شده و سرعت سایت افزایش می یابد. برخی از پوسته ها و افزونه های قدیمی هنوز از این فایل استفاده می کنند و به این فایل نیاز دارند. در صورتی که بعد از فعالسازی این گزینه با خطا مواجه شدید این گزینه را غیرفعال کنید.
  • فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت: با حذف فضای خالی و کامنت های موجود در فایل باعث کاهش حجم فایل و افزایش سرعت سایت می شود.
  • ادغام فایل های جاوااسکریپت: با انتخاب این گزینه فایل های جاوا اسکریپت در یک فایل ترکیب می شوند و بدین ترتیب تعداد درخواست های HTTP کاهش می یابد. اگر در وبسایت شما از پروتکل HTTP/2 استفاده شده است نیازی به فعال کردن این گزینه نیست.
  • مستثنی کردن فایل های جاوا اسکریپت: برای جلوگیری از ادغام و فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت آدرس آنها را در اینجا وارد کنید.
  • بارگذاری جاوا اسکریپت به صورت تاخیری: این گزینه را فعال کنید. بدین ترتیب فایل های جاوا اسکریپت بعد از سایر محتوا و تصاویر بارگیری می شوند. این باعث افزایش سرعت سایت می شود.
  • حالت ایمن برای جی کوئری: اگر گزینه بالا را فعال کردید این گزینه را نیز حتما فعال کنید. حذف این گزینه ممکن است باعث اختلال در عملکرد کدهای جی کوئری و سایت شود.
  • Delay JavsScript execution: اجرای اسکریپت ها را نیز به تاخیر می اندازد و باعث بهبود عملکرد سایت می شود.
  • scripts to delay: نام فایل و اسکریپت هایی که با تاخیر اجرا می شوند.
  • بازگردانی پیش فرض ها: تمامی تنظیمات انجام شده را به حالت پیش فرض بر می گرداند.

رسانه

افزونه wp rocket
زبانه تنظیمات رسانه در افزونه wp rocket
 1. بارگزاری تنبل: بارگزاری تنبل یا lazy load به این معنی است که تصاویر و آیفریم ها تا زمانی که کاربر اسکرول نکرده و به آنها نرسیده است بارگزاری نمی شوند. بارگزاری تنبل برای تصاویر، آی فریمها و ویدیوها فعال کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید گزینه جایگزینی آی فریم یوتیوب با تصویر پیش نمایش را نیز فعال کنید. بدین ترتیب بجای ویدیونخست تصویر پیش نمایش مشاده می شود.
 2. شکلک: با فعالسازی این گزینه بجای بارگزاری شکلک ها از wordporess.org، از شکلک های پیش فرض مرورگر استفاده میشود. بدین ترتیب تعداد درخواست های HTTP خارجی کاهش می یابد.
 3. جاسازی ها: با استفاده از این گزینه ویدیوهای جاسازی شده یا Embed شده در سایت فقط به صورت لینک نمایش داده می شوند. بدین ترتیب مقداری از کدهای جاوااسکریپت و css حذف شده و سرعت بارگزاری افزایش می یابد.
 4. سازگاری با WebP: اگر در سایت خود از فرمت WebP برای تصاویر استفاده می کنید به منظور سازگاری با wp rocket این گزینه را فعال کنید.

پیش بارگذاری کش

کار با افزونه wp rocket
پیش بارگزاری کش
 • گزینه “فعالسازی پیش بارگیری” را فعال کرده و پس از آن گزینه “فعال سازی پیش بارگزاری کش بر مبنای نقشه سایت” را نیز فعال کرده و آدرس نقشه سایت را در باکس مربوطه وارد کنید. در این خصوص می توانید از افزونه ساخت سایت مپ برای وردپرس Google Xml Sitemaps یا افزونه یواست سئو وردپرس استفاده کنید. همچنین می توانید آموزش کامل افزونه یواست سئو را از اینجا مشاهده کنید.
 • لینک های پیش بارگزاری: قابلیتی که اخیرا به افزونه اضافه شده و باعث بهبود زمان بارگیری برگه های سایت می شود. اگر کاربری به مدت ۱۰۰ms یا بیشتر روی لینکی هاور کند یا آن را تاچ کند، محتوای HTML آن صفحه در پس زمینه بارگیری می شود و زمانی که کاربر واقعا بر روی لینک کلیک کند، صفحه مقصد تقریبا بدون هیچ تاخیری ظاهر می شود! این گزینه در بهبود رابط کاربری سایت تاثیر بسیار مثبتی دارد.
 • اگر در سایت خود از لینک های خارجی مانند fonts.googleapis.com maps.google.com ، maxcdn.bootstrapcdn.com استفاده می کنید، آدرس آنها را در قسمت “پیش دریافت درخواست DNS وارد کنید. این کار باعث افزایش سرعت بارگذاری فایل های خارجی بخصوص در شبکه های موبایلی می شود.

قوانین پیشرفته

در این قسمت می توانید قوانین پیشرفته برای کار با افزونه wp rocket را تنظیم کنید.

 • آدرس هایی که هرگز کش نخواهند شد: برگه و نوشته هایی که نباید کش شوند را در این قسمت وارد کنید. به عنوان مثال برگه ورد یا لاگین نباید کش شود.
 • کوکی هایی که هرگز کش نخواهند شد: می توانید شناسه کوکی های مورد نظر را وارد کنید، اگر این کوکی های در مرورگر کاربر وجود داشته باشند صفحه کش نمی شود.
 • User Agentهایی که هرگز کش نخواهند شد: منظور از User Agent همان مرورگرها مانند گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اپرا ، اینترنت اکسپلورر و غیره است. در صورتی که بخواهیم صفحات در یک مرورگر خاص کش نشوند لیست آنها را در این قسمت وارد می کنید. در حالت عادی نیازی به این کار نیست.
 • URLهایی که همیشه پاک سازی شوند: آدرس URLهایی که در این باکس وارد کنید صرفنظر از اینکه نوشته یا برگه ای بروزرسانی شده باشد همیشه از کش حذف خواهند شد.
 • کش کردن کوئری استرینگ ها: منظور از کوئری استرینگ ها پارامترهایی هستند که برای متد GET همراه URL ارسال می شوند. با وارد کردن نام پارامتر، آن کوئری استرینگ کش خواهد شد.

پایگاه داده

افزونه wp rocket
زبانه پایگاه داده در افزونه راکت

در این قسمت تنظیمات مربوط به بهینه سازی و پاکسازی دیتابیس قرار دارد.

 1. پاکسازی نوشته: نوشته هایی که در وضعیت بازبینی، پیش نویس خودکار یا داخل زباله دان هستند را پاک می کند.
 2. پاکسازی دیدگاه ها: دیدگاه هایی که اسپم هستند و همچنین دیدگاه هایی که در داخل زباله دان هستند را می توان حذف نمود.
 3. پاکسازی داده های گذرا: داده هاز گذرا داده ها و تنظیماتی هستند که به صورت موقت ایجاد شده اند. در صورتی که به آنها نیاز باشد مجددا تولید خواهند شد.
 4. پاکسازی پایگاه داده: این گزینه برای بهینه سازی و پاکسازی جداول موجود در دیتابیس استفاده می شود. بسیاری از افزونه ها پس از غیرفعالسازی و یا حتی پس از حذف کامل هنوز ردپای خود را دیتابیس به جا می گذارند و داده ها و جداولی که در دیتابیس ایجاد کرده اند از بین نمی روند. با انتخاب این گزینه می توان این موارد را پاک کرد.
 5. پاکسازی خودکار: با انتخاب این گزینه می توان بازه زمانی مثلا روزانه یا هفتگی برای اجرای خودکار عملیات پاکسازی تعیین کرد.

شبکه تحویل محتوا (CDN)

کار با افزونه wp rocket

اگر از شبکه تولید محتوا یا CDN مانند کلودفلر و آمازون استفاده می کنید این گزینه را فعال کنید. سپس نام شبکه تولید محتوا را وارد کرده نوع فایل شامل تصاویر، جاوااسکریپت یا css را انتخاب کنید. درصورتی که نیاز به مستثنی کردن برخی از فایلها داشتیید نام و آدرس آنها را در باکس مربوطه اضافه کنید.

تپش قلب

افزونه wp rocket

تپش قلب یا Heartbeat API در واقع با استفاده از ارسال درخواست های ایجکس سشن وردپرس برای کاربر را توسعه می دهد تا کاربر راحت تر بتواند با پنل ادمین یا مدیریت وردپرس کار کند. اما اگر منابع سرور محدود باشد باید فعالیت آن را کنترل کرد.

اگر منابع سرور شما محدود است و با مشکل حدودیت منابع سرور مواجه می شوید در این قسمت نخست “کنترل Heartbeat” را فعال کرده و سپس با توجه به نیاز سه گزینه رفتار در پشت صحنه، رفتار در ویرایشگر پست و رفتار در ظاهر یا فرانت سایت را تعیین کنید. پیشنهاد می شود از گزینه “کاهش فعالیت” استفاده کنید.

افزودنی ها

کار با افزونه wp rocket

در این قسمت می توانید به منظور سازگاری افزونه wp rocket با سایر افزونه ها و سرویسها گزینه مورد نظر را فعال کنید. به عنوان مثال اگر از کلودفلر استفاده می کنید گزینه مربوط به آن را فعال کرده و سپس کلید api، Zone Id و ایمیل حساب کاربری خود در سایت کلودفلر را وارد کنید تا سازگاری بین افزونه wp rocket و سرویس کلودفلر صورت بپذیرد.

ابزارها

افزونه wp rocket
ابزارهای افزونه wp rocket

در این قسمت نیز قابلیت برون بری تنظیمات، درون ریزی تنظیمات و بازگشت به نسخه های قبلی افزونه وجود دارد.

افزایش فوق العاده عملکرد و سرعت سایت در کمتر از ده دقیقه

همانطور که اشاره شد افزونه wp rocket مشهورترین افزونه کش وردپرس است که در این مطلب ما به آموزش کامل کار با افزونه wp rocket پرداختیم. تنظیمات این افزونه شاید کمتر از ده دقیقه زمان نیاز داشته باشد اما سرعت و عملکرد سایت را به طرز چشمگیری بهبود می بخشد.

بعد ازآموزش کامل کار با افزونه wp rocket یک نمونه عینی این قابلیت را می توانید در دو تصویر زیر مشاهده بفرمایید. تصویر اول مربوط به قبل از فعالسازی و تنظیم افزونه wp rocket و تصویر دوم بعد از فعالسازی و پیکربندی افزونه در کمتر از ده دقیقه است!

کار با افزونه wp rocket
تست GTmetrix سایت پیش از استفاده از افزونه wp rocket
کار با افزونه wp rocket
تست GTmetrix سایت پس از استفاده از افزونه wp rocket

تستها با سایت معتبر GTmetrix انجام شده است.

امیدواریم که از این آموزش بهره کافی برده باشید. از سایت افزونه جو می توانید به عنوان مرجع آموزش و دانلود افزونه های وردپرس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هنوز آموزشی برای این افزونه تهیه نشده است.