آموزش کامل سئوی وردپرس گام به گام-سئوی رایگان وردپرس بدون برنامه نویسی

همواره کاربرانی که تازه وارد حوزه ی وردپرس می شوند. این دغدغه برایشان وجود دارند که چه طور می توانند سایت خود را در سطر نتایج گوگل قرار دهند. آیا برای ارتقای سئوی وردپرس خود باید پول پرداخت کنند؟ بهترین افزونه های سئوی وردپرس کدام اند؟واز کدام یک می توانیم استفاده کنیم؟سئوی مطالب برای وردپرس چه اهمیتی دارد؟تاثیر لینک ها در سئوی داخلی سایت شما چیست؟

در این آموزش به صورت گام به گام به این پرسش ها پاسخ خواهیم داد.

سئو چیست؟

سئو یا seo مخفف search engine optimization به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو است. این که سایت خود را به گونه ای طراحی کنید. که موتورهای جستجو محتوای سایت شما را بهتر شناسایی کنند. وبتوانند متناسب با جستجوی کاربران به آن ها ارائه دهند.

پیشنهاد می شود بخوانید:افزایش سرعت وردپرس گام به گام

چرا سئوی سایت مهم است؟

شما وقتی سایتی را طراحی می کنید. هدفتان این است که کاربران را به سوی سایت خود هدایت کنید. گوگل امروزه به عنوان بزرگترین موتور جستجو که حجم عظیمی از ترافیک کاربران را بسوی سایت ها هدایت می کند. امروزه کاربران فقط به صفحه اول گوگل توجه می کنند. بنابراین قرار گرفتن در سطر نتایج گوگل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برای آشنایی با نحوه ی کار گوگل مقاله سئوی سایت و گوگل را بخوانید.

سئوی وردپرس چیست؟

وردپرس به عنوان محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا به گونه ای نوشته شده که از امکانات اولیه برای سئو برخوردار است. همچنین کدها به گونه ای نوشته شده اند. که مناسب برای سئو هستند.

با این حال شما نیاز دارید که با انتخاب قالب مناسب،نصب بهترین افزونه های لازم برای سئو ،آشنایی اولیه با سئو و تولید محتوای مناسب سئو، سایت وردپرسی خود را برای کاربران و در نتیجه موتور های جستجو بهینه کنید.

با توجه به هدف وردپرس که در واقع طراحی سایت بدون برنامه نویسی است. ما هم در ادامه روش هایی معرفی خواهیم کرد. که کاربران بدون داشتن دانش برنامه نویسی بتوانند سئوی سایت خود را تا حد زیادی افزایش دهند.

سئوی مقدماتی وردپرس

مواردی که در این قسمت معرفی خواهد شد. در واقع نمی توان گفت که باعث افزایش چشمگیر سئوی سایت شما می شود. بلکه رعایت کردن هریک از این موارد ممکن است تاثیر مثبتی بر سئو داشته باشد. یا لاقل باعث کاهش سئوی سایت شما نشود.

بررسی قابلیت جستجو یا دیده ه شدن توسط موتور های جستجو

در وردپرس این امکان وجود دارد. که شما بتوانید سایت خود را از دید موتور های جستجو پنهان کنید. به عبارت دیگر موتور جستجوی گوگل سایت شما را ایندکس(شاخص گذاری نکند). که این امکان برای افرادی که تازه سایت خود را راه اندازی کرده اند. و هنوز سایت آماده نشده است مناسب است.

ممکن است شما به هردلیلی ازجمله به طور تصادفی یا نداشتن تخصص کافی سایت خود را از دید موتور های جستجو پنهان کرده باشید.که ممکن است سئوی سایت وردپرس شما به طور کامل به خطر بیافتد.

برای بررسی این قابلیت در پیشخوان وردپرس وارد مسیر تنظیمات>>خواندن شوید. دقت کنید گزینه ی آخر نمایش به موتور های جستجو غیرفعال تا سایت شما قابلیت ایندکس شدن داشته باشد.

سئوی وردپرس
قابلیت دیده شدن توسط موتور های جستجو

استفاده از آدرس ها(URL) های مناسب سئوی وردپرس

آدرس ها یا لینک ها نقش مهمی در سئوی سایت شما ایفا می کنند. لینک ها علاوه بر این که قسمت های مختلف سایت شما را به هم پیوند می دهند. باعث راهنمای کاربران نیز می شوند.

لینک ها در وردپرس به شکل های مختلف می باشند.که شما می توانید در وردپرس ساختار لینک های سایت خود را انتخاب کنید.در زیر می توانید برخی url های مناسب سئو را ببینید.

https://afzonejo.ir/what-is-the-wordpress/

https://afzonejo.ir/woocommerce/

در آدرس های مناسب سئو آدرس های شما باید هم معنی با محتوای شما باشد. در فارسی بهتر است. که لینک ها را به انگلیسی تبدیل کنید.

در وردپرس شما می توانید. با رفتن به مسیر تنظیمات>پیوند های یکتا ساختار لینک های خود را انتخاب کنید.که بهترین ساختار برای سئو معمولا نام نوشته که از نام نوشته ها در ساختار url استفاده می کند. یا استفاده از ساختار دلخواه است. که می توانید ساختار دلخواه خود را ایجاد کنید.

سئوی وردپرس
سئوی وردپرس

سعی کنید از ساختار هایی مانند https://afzonejo.ir/?p=123 که از اعداد و کاراکتر های نا مرتبط تشکیل شده استفاده نکنید.

الیته اگر سایت شما بیش تر از۶ ماه است که راه اندازی شده است. با تغییر لینک ممکن است.لینک های ایجاد شده به سایت شما(سئوی خارجی) از بین بروند. بنابراین سعی کنید در این موارد از تغییر مسیر پرهیز کنید.

چون با تغییر ساختار آدرس نوشته های شما تغییر می کنند.سعی کنید در این زمینه از افزونه ریدایرکت وردپرس استفاده کنید. تا مسیر های قدیمی شما که ممکن است در شبکه های اجتماعی مختلف به اشتراک گذاشته شده اند.به مسیر های جدید تغییر پیدا کنند.

انتخاب آدرس اصلی وبسایت www یا بدون www

گاهی این تصور در بین کاربران وجود دارد. که بین آدرس اصلی وبسایت که دارای پیشوند www یا فاقد آن است. تفاوتی وجود دارد.مانند(http//:www.example.com) یا (http//:example.com).

ممکن است گفته شود که انتخاب هر کدام از این ها به عنوان آدرس اصلی سایت باعث افزایش سئوی وردپرس خواهد شد. اما واقعیت این است که این دو از نظر سئو برتری بر یکدیگر ندارند. اما از نظر موتور های جستجو هریک از این آدرس ها به عنوان آدرس های مستقل شناخته می شوند.

در وردپرس شما می توانید با رفتن به آدرس تنظیمات=>عمومی هر دوی نشانی وردپرس و نشانی سایت را به یک شکل وارد کنید.

سئوی وردپرس
آدرس اصلی وبسایت

بهترین افزونه های سئوی وردپرس

اگرچه در وردپرس هزاران افزونه برای سئو نوشته شده اند. که هریک از آن ها بخشی از عملیات مربوط به سئوی سایت شما را انجام می دهند.اما افزونه سئوی یوست و افزونه سئوی all in one seo pack امروزه جای کمتر رقابتی برای افزونه های دیگر باز کرده اند.

خصوصا این که اگر این افزونه تقریبا همه ی وظایف مربوط به سئوی سایت از جمله سئوی مطالب وردپرس،سئوی تصاویر،لینک ها و همه ی این موارد را با هم انجام دهند. و شما را از نصب افزونه های متعدد سئو بی نیاز کنند.

و همچنین شما بتوانید به صورت رایگان به بیشتر خواسته های سئوی خود دست پیدا کنید.

انتخاب بهترین افزونه سئوی وردپرس

وقتی پای انتخاب بهترین پیش می آید انتخاب شما کاملا محدود به افزونه های یواست و all in one seo pack می شود.به هر حال شما نیاز دارید یکی از این دو را انتخاب کنید.

آنچه که مهم است این است که هردوی این افزونه ها به اندازه ی کافی قدرتمند هستند. سایت افزونه جو در انتشار مطالب خود از افزونه yoast seo بهره می برد.

در صورت نیاز می توانید دوره آموزش سئو وردپرس با افزونه yoast seo  premium ویدیویی را افزونه جو ببینید.

افزونه های سئوی وردپرس
افزونه های سئوی وردپرس

البته که افزونه یواست با آنالیز محتوای شما و چراغ های راهنمای معروف خود در زمینه ی سئوی مطالب وردپرس بسیار معروف است. اما افزونه ی all in one seo هم در بحث سئوی تکنیکال بسیار قوی است و نسخه ی رایگان آن هم امکانات خوبی دارد.

اضافه کردن نقشه سایت به گوگل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی مطلبی را منتشر می کنید مدت زمان زیادی طول بکشد تا گوگل مطلب شما را در نتایج جستجوی خود بیاورد.

نقشه سایت در واقع یک نقشه از مطالب و آدرس های سایت شما است که به گوگل در شناسایی و ایندکس مطالب جدید و آپدیت های جدید نوشته ها کمک می کند.

اگر از افزونه yoast استفاده کنید. این افزونه نقشه سایت شما را به طور خودکار می سازد. و آدرس نوشته ها و مطالب مهم سایت شما را در آن قرار می دهد.فقط شما نیاز دارید که به معرفی نقشه سایت خود به گوگل بپردازید.

معمولا نام نقشه سایت تولید شده به این صورت sitemap_index.xml که از طریق آدرس http://example.com/sitemap_index.xml می توانید نقشه سایت خود را ببینید.( که به جای example.com باید نام دامنه خود را وارد کنید.).

افزونه های سئوی وردپرس
Xml_site_map

البته باید این نکته را هم باید در نظر گرفت. که معرفی نقشه سایت به گوگل باعث افزایش رتبه شما در گوگل نمی شود بلکه به گوگل کمک می کند مطالب شما را بهتر شناسایی کند.

اگر تنها نیاز دارید که نقشه سایت اضافه کنید می توانید از افزونه Google XML Sitemaps استفاده کنید.

معرفی سایت به گوگل(اتصال به Google search console)

کنسول جستجوی گوگل یک ابزار رایگان گوگل است،که به شما کمک می کند تا ببینید سایت شما از نظر گوگل چه طور به نظر می رسد.

سئوی مطالب وردپرس
search console

این که ببینید مردم با چه عباراتی سایت شما را پیدا می کنند. چند بار سایت شما در نتایج جستجو ظاهر شده است. و چه صفحاتی از سایت شما قابل دستیابی است. و سایت شما با چه خطاهایی روبه رو است.

که می تواند دید خوبی به شما بدهد که آیا کار شما درست بوده است. و چه طور می توانید سایت خود را بهینه کنید.

افزونه های سئوی وردپرس همانند افزونه yoast این امکان را میدهند. که سایت خود را به گوگل سرچ کنسول متصل کنید.همچنین برای اتصال sitemap به گوگل باید ابتدا سایت خود را به گوگل معرفی کنید.

سئوی مطالب وردپرس

بعضی افراد فکر می کنند. که چون مثلا یک افزونه ی سئو نصب کرده اند. کار آن ها تمام است. و گوگل آن ها را در نتایج جستجو بالا خواهد آورد. در حالی که این یک باور غلط است. مهم ترین عامل در سئو محتوای بهینه است.

شاید شما هم این را شنیده باشید که محتوا پادشاه است. این جمله واقعا اغراق نیست. شما علاوه بر این که نیاز دارید. که به صورت دائم محتوا تولید کنید. نیاز دارید که محتوای خود را از هر لحاظ برای سئو بهینه کنید.سئوی محتوای وردپرس اصلی ترین عامل در دیده شدن توسط موتورهای جستجو است.

افزونه ی سئوی یواست شما را در این زمینه راهمنمایی کنید. از جمله از نظر استفاده از کلمات کلیدی مناسب،که فکر می کنید کاربران در مرورگر های خود آن را جستجو می کنند.در هر نوشته کافی است. که به پایین نوشته به قسمت مرتبط با افزونه yoast بروید.

افزونه یواست به شما امکان انتخاب عنوان سئو،توضیحات سئو، انتخاب کلمات کلیدی و… را می دهد. همچنین نوشته ی شما را از لحاظ استفاده از کلمات کلیدی در متن، تصاویر، لینک ها و خوانایی به خوبی آنالیز می کند.

سئوی مطالب وردپرس
سئوی مطالب وردپرس

این افزونه همچنین با چراغ های راهنمای خود شما را در به کارگیری درست عناصر راهنمایی می کند.

تمرینات حرفه ای تر سئو

اگر تا این جا هم با ما همراه بوده باشید. توانسته اید. سایت خود را تا حد زیادی برای موتورهای جستجو بهینه کنید اما برای کسب نتایج بهتر در گوگل لازم است. که در ادامه نیز با ما همراه باشید. این تمرینات سئو نیز نیاز به دانش خاصی ندارد.

استفاده مناسب از برچسب ها و دسته بندی ها

دسته بندی ها و برچسب ها در واقع امکاناتی از وردپرس هستند. برای این که کاربران بتوانند مطالب سایت شما را بهتر پیدا کنند. البته به موتورهای جستجو نیز در یافتن لینک ها و مطالب مهم سایت شما کمک می کنند.

دسته بندی ها در واقع عناوینی هستند برای حجم زیادی از مطالب مشابه. که به کاربران در یافتن مطالب مشابه کمک می کند.

برچسب ها در واقع در حکم کلمات کلیدی هر یک از نوشته های شما هستند. باور غلطی که در بین کاربران وجود دارد. این است که به برچسب ها به دید کلماتی نگاه می کنند. که کاربران در مرورگرهای خود جستجو می کنند. به برچسب ها به این دید نگاه نکنید.بلکه به این دید نگاه کنید.که کاربران با استفاده از این کلمات بتوانند. مطالب مشابه سایت شما را پیدا کنند.

اگر به مثال کتاب توجه کنید در واقع دسته بندی ها در حکم فهرست مطالب کتاب و برچسب ها همان کلمات مهم انتهای کتاب هستند. سعی کنید در استفاده از دسته بندی ها و بر چسب ها افراط نکیند.

استفاده مناسب از برچسب ها و دسته بندی ها نه تنها باعث راهنمایی و هدایت کاربران در یافتن مطالب سایت شما می شود.بلکه به موتورهای جستجو نیز کمک می کند . که همین امر به بهبود سئوی وردپرس شما کمک می کند.

استفاده از لینک های داخلی

لینک های داخلی باعث ارتباط بین نوشته های مختلف سایت شما می شود. استفاده از لینک ها ی داخلی در سایت را به یک عادت تبدیل کنید.لینک های داخلی تاثیر مثبتی در سئوی داخلی سایت وردپرسی شما ایفا می کنند.

از آنجا که گوگل به هریک از نوشته ها یا برگه ها یک امتیاز قائل است.البته الگوریتم های گوگل کاملا پنهان است. اما یکی از معیارهای گوگل لینک ها به هر برگه است.

هنگام نوشتن نوشته های جدید به نوشته های قدیمی تر مرتبط با این نوشته لینک دهید. و همچنین سعی کنید به نوشته های قدیمی تر برگشته و به نوشته های جدید لینک دهید.

این کار هم باعث می شود نوشته های قدیمی تر دوباره مورد بازدید کاربران قرار گیرند. و هم نوشته های جدید از طریق نوشته های قدیمی لینک دهی شوند. همان طور که می دانید وظیفه ی اصلی ربات های گوگل دنبال کردن لینک ها و پیدا کردن مطالب جدید است.که می تواند تاثیر زیادی بر سئوی سایت شما داشته باشد.

در وردپرس شما به راحتی می توانید با انتخاب هر نوشته و استفاده از علامت لینک در ادیتور لینک مورد نظر خود را وارد کنید.

سئوی داخلی
سئوی داخلی

مدیریت نظرات کاربران

هر چند نظرات کاربران در سایت نشان دهنده ی علاقه مندی و توجه کاربران به سایت شماست. اما به هر حال نظرات هرز یا اسپم ممکن است بر سئوی سایت شما تاثیر منفی بگذارند.از جمله لینک دهی به سایت های نا معتبر که ممکن است با باعث کاهش رتبه ی سایت شما شوند.

برای جلوگیری از نظرات اسپم افزونه اکیسمت وجود دارد. که معمولا به طور پیش فرض بر روی وردپرس در هنگام نصب آن را پیشنهاد می دهد.

اگر چه تعداد زیاد نظرات کاربران نشان دهنده ی اعتبار و توجه کاربران به سایت شماست.اما تعداد زیاد نظرات ممکن است. باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت شود.که در این زمینه می توانید، نظرات کاربران را صفحه بندی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *