افزایش سرعت وردپرس گام به گام

آیا می خواهید که سرعت سایت وردپرس خود را افزایش دهید؟ آیا می دانستید سرعت سایت تاثیر زیادی در جذب مخاطبان، افزایش درآمد و بهبود نتایج گوگل و در نتیجه سئوی سایت شما ایفا می کنند؟دلایل کاهش سرعت سایت و یا پایین بودن سرعت سایت چیست؟افزونه های لازم برای افزایش سرعت وردپرس کدام اند؟

در ادامه ما به همه ی این سوالات پاسخ خواهیم داد. به طوری که شما می توانید سرعت ساییتان را ۲ تا ۵ برابر کاهش دهید.

چرا افزایش سرعت سایت در وردپرس مهم است؟

با سرعت روز افزونه تکنولوژی،و حجم زیاد اطلاعاتی که کاربران را احاطه کرده به همان میزان نیز صبر کاربران برای رسیدن به خواسته هایشان کم شده. امروزه با یک جستجوی ساده در گوگل می بینید. که گوگل از میان میلیون ها سایت که هر روز حجم عظیمی از اطلاعات تولید می کنند.در کمتر از ۱ ثانیه به شما پاسخ می دهد.

مطالعات نشان میدهد. که مدت زمان میانگین صبر کاربران برای یافتن نتایج دلخواه خود از سالل ۲۰۰۰ تاکنون از ۱۲ ثانیه به ۸ ثانیه کاهش یافته.

کاهش سرعت سایت
کاهش سرعت سایت

این آمار نشان می دهد که اگر سایت شما نتواند در زیر ۱۰ ثانیه بارگذاری شود. احتمالا حجم قابل توجهی از ترافیک و در نتیجه درآمد خود را از دست خواهید داد.

به این ها بیافزایید، این که افزایش سرعت سایت وردپرس تاثیر مستقیم در سئوی سایت شما ایفا خواهد کرد.و گوگل سایتهای با سرعت پایین را جریمه خواهد کرد.

دلایل کاهش سرعت وردپرس کدام اند؟

فهمیدن این که چه چیز هایی باعث کاهش سرعت سایت شما می شوند. می تواند این ایده را به شما بدهد. که چه طور می توانید.این عوامل را بهبود بخشیده و سرعت وردپرس خود را افزایش دهید.

  • هاست:اگر هاست شما به خوبی پیکربندی نشده باشد. می تواند باعث کاهش سرعت شود به خصوص در مورد هاست های اشتراکی.
  • پیکربندی وردپرس:اگر شما از قابلیت کش برای ذخیره ی صفحات ایستا استفاده نکنید. ممکن است. باعث سربار اضافی بر سرور شوید.
  • اندازه صفحه :به طور عمده استفاده از تصاویر با حجم زیاد که بهینه نشده اند. می تواند حجم صفحات شما را بالا ببرد.
  • افزونه های نامناسب:افزونه هایی به طور بهینه کدنویسی نشده اند.می تواند باعث کاهش سرعت وردپرس شود.
  • اسکریپت های خارجی: مانند فونت هایی که بارگذاری می شوند یا تبلیغات

چه طور می توانید سرعت سایت خود را تست کنید؟

قدم اول در بهبود سرعت سایت تست سرعت آن است برای این کار کافی است.که از یکی از ابزار های آنلاین استفاده کنید.

امروزه ابزار های تست زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند.که می توانید از آن ها برای تست سرعت سایت خود استفاده کنید.gtmetrix شاید مهم ترین ابزار برای تست سرعت وردپرس محسوب می شود.کافی است. که آدرس سایت خود را وارد کنید بعد از مدتی نتایج آنالیز برای شما ظاهر خواهد شد.

افزایش سرعت وردپرس
افزایش سرعت وردپرس

با توجه به اینکه سرور های این ابزار ها عمدتا در خارج از کشور واقع اند.بنبراین عمدتا سرعت زیر ۱۰ ثانیه برای سایت های ایرانی مناسب است همچنین شما می توانید.سرعت سایت خود را با دیگر سایت های وردپرس در حوزه ی خود مقایسه کنید. تا معیار مناسبی در اختیار شما قرار بگیرد.

افزایش سرعت سایت
افزایش سرعت سایت

همان طور که می بینید. در این اندازه گیری سرعت بارگذاری سایت شما، نمره سرعت،اندازه صفحه به مگابایت، تعداد درخواست ها برای بارگذاری صفحه و برخی معیار ها برای بهبود سرعت ارائه شده اند.

راه های افزایش سرعت وردپرس

با فهمیدن اینکه چه عواملی ممکن است که باعث کاهش سرعت وردپرس وبارگذاری سایت شما شوند. اکنون کافی است به دنبال راه هایی برای بهبود این عوامل بپردازیم.

تاثیر هاستینگ

هاستی که به خوبی پیکربندی شده باشد. می تواند تاثیر منااسبی در سرعت سایت شما ایفا کند. هاست های اشتراکی به عنوان ارزان ترین پلن به خصوص برای سایت های با بازدید کم تا متوسط است. که در آن منابع سرور مانند ram, cpu یا حافظه بین سایت های مختلف تقسیم می شود. که اگر هاستینگ تنظیمات مناسبی نداشته باشد. می تواند ترافیک سایت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بعضی از هاستینگ ها امکانات اضافه تری مانند فشرده سازی کد ها، کشینگ(ذخیره سازی صفحات ثابت برای بارگذاری سریع تر ). موارد امنیتی قوی و…را بسته به پلن انتخابی در اختیار شما قرار می دهند.بنابراین انتخاب هاستینگ مناسب از عوامل تاثیر گذار بر افزاییش سرعت وردپرس است.

نصب افزونه کش وردپرس

صفحات وردپرس به صورت پویا هستند. به این صورت که صفحات زمانی بارگذاری می شوند.که کاربر درخواست صفحه ای را داشته باشد.این پردازش برای بدست آوردن صفحه نهایی و نمایش به کاربر مدت زمانی طول می کشد.

هر صفحه از اجزای مختلفی تشکیل شده مانند کدهای php که باید اجرا شوند.تصاویر مختلف، فایل های ایستا مانندcss,htmlو…فرض کنید. همزمان کاربران مختلفی تقاضای بارگذاری یک صفحه را داشته باشند.که سرور مجبور برای هر کاربر این پردازش را تکرار کند. که این پردازش می تواند به شدت می تواند سرعت وردپرس را کاهش دهد.

افزونه های کش بسیاری در وردپرس مانند wp super cache که به صورت رایگان وجود دارند. که نصب این افزونه ها می تواند سرعت بارگذاری سایت شما را ۲ تا ۵ برابر افزایش دهد.تصویر زیر به خوبی این فرایند را نشان می دهد.

افزونه های کش وردپرس
افزونه های کش وردپرس

همان طور که می بینید. برای بارگذاری صفحه سرور اطلاعات مختلف مانند کد های php،mysql را گرداوری می کند. و در نهایت به صورتhtml به سمت کاربربرای نمایش می فرستد.در این فرایند کشینگ یک میان بر ایجاد می کند. به این صورت که فقط در اولین درخواست این پردازش را انجام می دهد. و در درخواست های بعد نسخه ی ذخیره شده را به کاربر می فرستد.

بهینه سازی حجم تصاویر

یکی از دلایل بالابودن حجم صفحات، و در نتیجه کاهش سرعت وردپرس، بهینه نبودن حجم تصاویر استفاده شده در سایت است.برای بهینه سازی تصاویر کافی است که به مطالب زیر توجه کنید.

در صفحات وب بهتر است از فرمت های png,jpeg استفاده کنید.تصاویر png به صورت فشرده نشده است. بنابراین ممکن است. حجم بیشتری نسبت به تصاویر jpeg داشته باشند.ولی کیفیت تصاویر png کمی بهتر است.

اگر تعداد رنگ ها در تصاویر زیاد است. برای داشتن حجم کمتربهتر است.از فرمت jpeg استفاده شود.همچنین فرمت jpeg برای تصاویری که دارای متن هستند مناسب نیست.

اگر می خواهید تصویر شما پس زمینه شفاف داشته باشد. همچنین برای تصاویر با تعداد رنگ کمتر از فرمت png استفاده کنید.

برای کاهش حجم تصاویر خود می توانید از ابزارهایی مانند فتوشاپ استفاده کنید.با این کار کافی است. که در فتوشاپ از قسمت file , سپس save for web ،فرمت تصاویر را انتخاب کنید. همچنین با تغییر کیفیت تصاویر و اندازه تصاویر می توانید حجم را پایین بیاورید.

مثلا برای فرمت jpeg امکان انتخاب چند نوع کیفیتHigh,medium,low وجود دارد.برای فرمت png هم اگر تصویر شما رنگ کمتری دارد می توانید.png-8 را انتخاب کنید.

یا از افزونه های وردپرس همچون Smush Image Optimization نیز استفاده کنید. که حجم تصاویر شما را تاحد زیادی با فشرده سازی کاهش می دهد.با این افزونه شما به راحتی می توانید.تصاویرتان را یکجا تغییر اندازه دهید.یا به صورت تکی همچنین می توانید از خاصیت lazy loading یا بارگذاری تدریجی هنگام پیمایش صفحه نیز استفاده کنید.

در تصویر زیر می بینید. که یک تصویر با فرمت jpg هر بار با کاهش کیفیت حجم آن کاهش یافته در صورتی که تفاوت محسوسی در تصاویر دیده نمی شود. تصویر اول با کیفیت ۶۵۹ به ۴۱ در تصویر دوم کاهش یافته.

مقایسه حجم تصاویر فشرده شده در فتوشاپ
مقایسه حجم تصاویر فشرده شده در فتوشاپ
۵+